Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Bundeswehra chce modernizować nowe Pumy

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 lipca 2019

Bundeswehra zmodernizuje 41 bwp Puma – do tej pory najnowszych i najdroższych pojazdów bojowych Europy, dostosowując je do działań w tak zwanej szpicy NATO – Very High Joint Readiness Task Force 2023 (VJTF 2023). Jej jednostki wystawić mają także Niemcy.

Dla realizacji tego przedsięwzięcia zawarto już pierwsze kontrakty z konsorcjum niemieckiego przemysłu zbrojeniowego o nazwie System Panzergrenadier VJTF 2023. Prace mają być kontynuowane do 2024, kiedy oddziały niemieckie, tworzące tzw. szpicę reakcji NATO, mają być gotowe do akcji.

Tak niemiecki przemysł wyobraża sobie finał prac nad systemem systemów Panzergrenadier VJTF 2023, czyli zmodyfikowany bwp Puma i osłaniający go i współdziałający z nim pancerni grenadierzy z kompletami zestawów Infanterist der Zukunft / Zdjęcie: Rheinmetall

Istotą projektu System Panzergrenadier jest ścisłe połączenie bwp Puma, wzbogaconych o nowe wyposażenie obserwacji, łączności, dystrybucji informacji i dowodzenia (BMS TacNet) i ich integrację z tworzącymi desant pojazdów i jego wsparcie grenadierami pancernymi wyekwipowanymi w modułowe pakiety niemieckiego żołnierza przyszłości – czyli Infanterist der Zukunft-Erweitertes System (IdZ-ES – dostarczono je na razie tylko dla 10 plutonów). To wszystko obejmuje przede wszystkim, jednolity układ natychmiastowego dzielenia się wiedzą o zmianach sytuacji taktycznej między pojazdami bojowymi i działającymi w ich pobliżu żołnierzami. Ta część systemu systemów tworzących projekt Panzergrenadier VJTF 2023 ma zostać oddana wojsku w 2020-2021.

Jednym z pierwszych kroków w tym projekcie było zawarcie 11 lipca 2019 umowy na dostosowanie bwp Puma do nowych standardów przesyłania i dystrybucji informacji bojowych. Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnologie und Nutzung der Bundeswehr – federalny urząd do spraw wyposażenia Bundeswehry w systemy informatyczne przyznał kontrakt konsorcjum ARGE, które tworzą spółka PSM – wytwórca pojazdów (udziałowcami są po połowie Rheinmetall i KMW) oraz Rheinmetall Electronics.

W 2021 pięć pierwszych bwp Puma ma zostać wyposażonych w pięć kompletów specjalnie wyprodukowanych na próbę zestawów nowych, dzienno-nocnych przyrządów obserwacyjnych. Będą one przechodziły serię prób taktycznych do 2023.

Kolejne kroki w programie System Panzergrenadier liczone są w setkach milionów euro i ich beneficjentami mają być czołowi przemysłowi gracze przemysłu zbrojeniowego RFN.

Tymczasem niemieckie media opublikowały informację, że koszty produkcji bwp Puma znacznie przekroczyły zakładaną pierwotnie kwotę 2,9 mld euro. Berlińska stacja telewizyjna N-TV podała, że według jej źródeł prace rozwojowe i produkcja Pum pochłonęły prawie dwukrotność planowanej sumy. W komentarzu berlińskiego resortu obrony podano, że wydatki na Pumy rosły z uwagi na zastosowanie nowych komponentów i systemów. I zostało to uwzględnione w ostatecznym kontrakcie produkcyjnym.

Prototyp Pumy był gotów w 2010, a pierwsze dostawy dla wojska rozpoczęły się w kwietniu 2015, zaś finał dostaw zakontraktowanej przez Bundeswehrę partii 350 wozów (pierwotnie miało być 405) nastąpić ma na początku 2020. Potem – jak wynika z najnowszych informacji niemieckiego przemysłu – rozpocznie się proces dostosowania wybranej serii wozów do wymogów VJTF 2023. Obecnie cena zakupu pojedynczego seryjnego pojazdu szacowana jest na 7 mln euro, w istocie jednak przekracza 8,85 mln euro (200. Puma gotowa do odbioru, 2018-06-05).

Na razie przemysłowi zbrojeniowemu RFN nie udało się sprzedać za granicę żadnej Pumy. Wozy oferowane są Republice Czeskiej w trwającym procesie wyboru przyszłego bwp (plan – 210 egzemplarzy), prowadzonym przez praskie MON, zakładającym możliwość wytwarzania pojazdu w Czechach (aż do 35% wartości). Pumy proponowane są także – na razie bez powodzenia – wojskom lądowym Węgier (docelowo 200).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.