Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NBS dla niemieckiego kontyngentu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 maja 2009

Niemiecki rząd zamówił w Rheinmetall Group artyleryjskie systemy obrony bezpośredniej Nächstbereichs-Schutzsystem (NBS), dla zwalczania pocisków artyleryjskich i pocisków rakietowych, w rejonie baz Bundeswehry w Afganistanie.

Nowe zestawy lądowych systemów obrony bezpośredniej, zdolne do niszczenia pocisków artyleryjskich, powinny zostać wprowadzone do służby i przetransportowane do Afganistanu w 2011 / Zdjęcie: Rheinmetall

NBS to zmodernizowana wersja systemu przeciwlotniczego Skyshield, wykorzystywanego już przez wojska lądowe RFN. Nowy model zachował jego ogólną konstrukcję, z rewolwerowym działkiem kalibru 35 mm. Wieża została natomiast zaczerpnięta z niezrealizowanego programu Skyranger, czyli zestawu Skyshield, przeznaczonego do zabudowy na pojazdach bojowych.

Specjaliści Rheinmetalla zmodernizowali system kierowania ogniem i oprogramowanie, tak, by NBS mógł zwalczać pociski artyleryjskie, moździerzowe oraz pociski rakietowe - najpoważniejsze zagrożenia dla niemieckich baz w Afganistanie.

Podobne rozwiązanie - z powodzeniem - stosują od pewnego czasu Amerykanie w Iraku, wykorzystując, m.in. do ochrony Zielonej Strefy w Bagdadzie, morskie systemy obrony bezpośredniej Phalanx. Zostały one odpowiednio zmodernizowane i osadzone na kołowych przyczepach. System tej samej klasy opracowują również Izraelczycy, chcąc chronić terytorium swojego kraju przed ostrzałem rakietowym i moździerzowym ze Strefy Gazy (zobacz: Izrael kontra Hamas).

Niemiecki rząd wyasygnował łącznie 136 mln Euro na zakup 2 dywizjonów. Każdy z nich składać się będzie z centrum kontroli ognia, dwóch zestawów radarowych i 6 dział. Ich zakup pochłonie 110,8 mln Euro. Amunicja (również zmodernizowana) będzie kosztować kolejne 13,4 mln, a jej zakup zostanie zrealizowany na mocy odrębnego porozumienia. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na pakiet szkoleniowy i serwisowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.