Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

W oczekiwaniu na Protectory

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2019

Do 2024 Londyn planuje wycofać ze słuzby w Royal Air Force (królewskich wojskach lotniczych W. Brytanii) bezzałogowe statki latające MQ-9 Reaper. Mają one zostać zastąpione przez 16 nowych bbsl General Atomics Protector RG Mk1, których dostawy mają się rozpocząć na początku 2022. W ten sposób Brytyjczycy chcą się zabezpieczyć przed powstaniem luki zdolności w związku z wycofaniem Reaperów. 

RAF eksploatują obecnie 10 Reaperów pozyskanych w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z misją w Afganistanie. Ostatnio wykonywały one też loty nad Syrią i Irakiem / Zdjęcie: RAF

Aktualnie brytyjskie Reapery są kierowane z dwóch centrów – bazy US Air Force Creech w Newadzie (liczba stacjonującego tam brytyjskiego personelu jest sukcesywnie zmniejszana) i ciągle rozbudowywanej bazy RAF w Waddington. Ta zgodnie z planem od 2021 ma być gotowa na przyjęcie zarówno Protectorów jak i 5 samolotów wczesnego ostrzegania i kierowania E-7 Wedgetail.

Bbsl Protector będą wariantem rozwijanego przez General Atomics MQ-9B SkyGuardian, z oprogramowaniem układu sterowania lotem zgodnym ze standardem DO-178, umożliwiającym operowanie w cywilnej przestrzeni powietrznej i będą mogły wykonywać autonomiczne starty i lądowania, co znacznie zmniejszy liczbę personelu potrzebnego do ich eksploatowania w wysuniętych bazach. MQ-9B SkyGuardian mają też mieć zwiększoną trwałość użytkową i instalację odladzania umożliwiającą wykonywanie lotów w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Brytyjskie Protectory zostaną uzbrojone w naprowadzane laserowo bomby Raytheon Paveway IV i pociski powietrze-powierzchnia Brimstone oraz wyposażone w urządzenia wsparcia elektronicznego SAGE. Pod uwagę brane są też dwa radary – General Atomics Lynx z syntetyczną aperturą lub Leonardo Seaspray 7500E. Druga opcja pozwoliłaby Brytyjczykom na użycie nowych bbsl do zadań patrolowych i  wsparcia w ten sposób samolotów ZOP P-8 Poseidon. Docelowo zabudowany ma zostać radar z anteną fazowaną.

Do kierowania działaniami Protectorów służyć ma 7 stacji naziemnych, a w każdej z nich znajdować się będzie pilot, obserwator i koordynator misji, analizujący dane wywiadowcze. W zależności od przyszłych wymagań liczba stacji naziemnych może się zwiększyć, a do danego zespołu może dołączyć jeszcze jeden operator (Pierwsze strzelanie Brimstone 3, 2019-03-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.