Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Norwegia szuka lekkiego kaemu

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Służby państwowe, 13 sierpnia 2019

W norweskich mediach pojawiły się informacje o planach pozyskania karabinów maszynowych kal. 7,62 mm x 51 NATO. W 2016 norweskie ministerstwo obrony opublikowało Long Term Defence Plan, zakładający głęboką modernizację norweskiego systemu obronnego w 4-, 8- bądź 20-letnich okresach.

Według założeń, proces wyboru nowej broni strzeleckiej ma rozpocząć się w przyszłym roku. Te przewidywania zapewne się sprawdzą, ponieważ oferty można składać do września 2019. Następnie w warunkach zimowo-wiosennych zostaną przeprowadzone testy wraz z oceną złożonych ofert. Cała procedura powinna zakończyć się wyborem zwycięzcy do 3 lub 4 kwartału 2020.

Karabiny maszynowe wybrane w postępowaniu zastąpią m.in. wykorzystywane w Gwardii Krajowej Rheinmetall MG3. Jest to bardzo skuteczna konstrukcja (MG 42 przystosowane do amunicji 7,62 mm x 51 NATO), aczkolwiek jej masa – 11,6 kg, znacząco odbiega od nowych rozwiązań, takich jak np. FN Minimi tego samego kalibru (masa – 8,8 kg) / Zdjęcie MO Królestwa Norwegii

Według doniesień, Norwegia jest zainteresowania próbna partią 1000 karabinów maszynowych na amunicję 7,62 mm x 51 NATO, ale ta liczba może wzrosnąć do 4 tys. sztuk. Te trafią do wojsk lądowych, ale nowe konstrukcje otrzyma też Norweska Gwardia Krajowa (Heimevernet). W pierwszym przypadku nowe karabiny dołączą do zakupionych w 2010 ok. 1900 LKM-ów FN Minimi zasilanych amunicją 5,56 mm x 45, a w drugim zastąpią używane w Gwardii Krajowej uniwersalne karabiny maszynowe Rheinmetall MG3.

Ponadto Norwegowie chcą uniknąć sytuacji, jaka nastąpiła wskutek wprowadzenia do uzbrojenia karabinków HK 416 tylko w armii, podczas gdy Gwardia Krajowa wykorzystywała AG3 (licencyjne HK G3). Powodowało to problemy, ponieważ żołnierze zawodowi przechodzący do służby w Heimevernet musieli ponownie przechodzić szkolenie z obsługi AG3. Problem miał rozwiązać zakup 11 tys. karabinków HK416, z których 7 tys. trafi do Gwardii Krajowej. Norwegowie mają też w wyposażeniu belgijskie FN Mag, aczkolwiek te są zamontowane głównie na pojazdach, w tym na czołgach Leopard 2.

Szacuje się, że koszt cyklu życia, uwzględniający zakup i serwis, wyniesie od 100-700 mln koron norweskich w zależności od liczby zakupionych karabinów.

Faworytami są dwie konstrukcje – belgijskie FN Minimi MK3 i amerykańskie M60E6 (wywodzące się de facto od belgijskiego FN MAG). Warto też wspomnieć, że w 2020 ruszą dostawy zamówionych w lutym 2019 1300 wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2HB kal. 12,7-mm x 99 NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.