Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test lądowego Tomahawka

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 20 sierpnia 2019

Departament Obrony USA poinformował o przeprowadzeniu 18 sierpnia 2019 testu lądowej wersji pocisku samosterującego Tomahawk. Pocisk wystrzelono z mobilnej wyrzutni na wyspie San Nicolas na Pacyfiku u wybrzeży Kalifornii. Po przeleceniu ponad 500 km trafił on w wyznaczony cel. Test zrealizowała US Navy we współpracy z Strategic Capabilities Office Pentagonu.

Zmodyfikowany pocisk samosterujący Tomahawk LACM startuje z modułu wyrzutni okrętowej Mk 41, San Nicolas na Oceanie Spokojnym, 18 sierpnia 2019 / Zdjęcie: Scott Howe – DoD

Wyrzutnia, z której wystrzelono pocisk, to zmodernizowany moduł pionowej wyrzutni okrętowej Mk 41. Zaś sam pocisk to odmiana okrętowego Tomahawka LACM.

W marcu Pentagon informował, że lądowa wersja pocisku Tomahawk będzie miała zasięg ponad 1000 km. Jej dostawy miały być możliwe w ciągu 18 miesięcy. Pociski tego typu będą mogły być instalowane m.in. w wyrzutniach umieszczonych w amerykańskich bazach w Polsce i Rumunii.

Test Tomahawka z 18 sierpnia był pierwszym testem lądowego pocisku samosterującego przeprowadzonym przez USA od czasów Zimnej wojny. Wcześniej Stany Zjednoczone Ameryki wypowiedziały Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu (Traktat INF) z 1987 zawarty jeszcze z ZSRS. Już wtedy, Federacja Rosyjska (następca prawny ZSRS) twierdziła, że USA zamierzają wprowadzić do uzbrojenia wiele typów broni zabronionej Umową (Lasery bojowe i pociski hiperdźwiękowe USA, 2019-05-29), w tym pocisków opartych na konstrukcji Tomahawków.

Pociski pośredniego zasięgu (500-5500 km) nie zagrażają USA. Największe zagrożenie stanowią dla państw, które bezpośrednio sąsiadują z potencjalnymi agresorami. Ich ewentualne wprowadzenie do uzbrojenia znacząco ograniczy bezpieczeństwo Europy, a także m.in. FR i ChRL.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.