Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35I pod obcą flagą?

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 20 sierpnia 2019

Według analityka wojskowego z Malty, Babaka Tagwaya, izraelski myśliwiec (lub myśliwce) wielozadaniowy F-35I Adir, który 19 lipca 2019 zaatakował irańską bazę Ashraf w Iraku, wykorzystywał sygnały identyfikacyjne F-35A US Air Force. Miał w ten sposób zmylić rosyjskie i syryjskie systemy przeciwlotnicze, S-400 i S-300. Jednym z dowodów na to ma być wydany przez władze Iraku zakaz lotów amerykańskich i sojuszniczych samolotów bojowych nad terytorium tego kraju.

Izraelski F-35I Adir w niskim przelocie / Zdjęcie: MO Izraela

O izraelskim ataku na bazę Ashraf donosiły bliskowschodnie media pod koniec lipca. Samolot lub samoloty miały nadlecieć nad cel, znajdujący się 80 km od granicy z Iranem, od strony Iraku. Nalot miał zostać powtórzony 28 lipca.

Niektórzy z analityków wątpią w użycie F-35I do ataków na Camp Ashraf. Twierdzą, że jest to niemożliwe ze względu na odległość dzielącą bazę od Nevatim – miejsca stacjonowania tych izraelskich myśliwców. Wynosi ona około tysiąca km, co znajduje się na granicy zasięgu F-35i, nawet ze zbiornikami podwieszanymi. A zbiorniki te, o czym informowały media izraelskie, powodują utratę przez samoloty własności stealth.

W ubiegłym roku w mediach społecznościowych były rozpowszechniane informacje o rzekomej izraelskiej misji F-35I nad Iranem. Dwa Adiry miały przelecieć niezauważone nad Syrią i Irakiem i dostać się w irańską przestrzeń powietrzną. Miały tam prowadzić rozpoznanie nad miastami Bandar Abbas, Esfahan i Shiraz.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.