Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie transportery w armii Gabonu

Wojska lądowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 24 sierpnia 2019

W ramach obchodów święta niepodległości Republiki Gabonu odbyła się defilada wojskowa. Zaprezentowano na niej sprzęt eksploatowany przez rodzime siły zbrojne. Wśród prezentowanego wyposażenia pojawiły się nowe kołowe transportery opancerzone VN1 chińskiej produkcji.

Chińskie kołowe transportery opancerzone VN1 podczas defilady z okazji obchodów święta niepodległości Republiki Gabonu / Zdjęcie: Présidence de la République du Gabon

Była to pierwsza publiczna prezentacja gabońskich transporterów VN1. Jak można było zauważyć, są to pojazdy w wariancie kołowego bojowego wozu piechoty. Główne uzbrojenie gabońskich pojazdów stanowi 30-mm armata automatyczna i sprzężony z nią 7,62-mm karabin maszynowy. Transporter może zostać uzbrojony również w broń większego kalibru. Istnieją warianty ze 105-mm armatą gwintowaną i 122-mm haubicą.

Transportery VN1 to eksportowy wariant transportera ZBD-09 o trakcji 8x8. Produkowane są przez chiński koncern Norinco. Napęd VN1 stanowi silnik o mocy 440 KM. Masa transportera wynosi ok. 20 t. Pojazd przystosowany jest do pływania. Pancerz chroni wnętrze pojazdu przed pociskami kal. 12,7 mm od przodu i przed pociskami kal. 7,62 mm na burtach. Ochrona może zostać zwiększona za pomocą dodatkowych paneli opancerzenia.

Załogę transportera stanowi kierowca i dowódca. W przedziale desantowym mieści się do 11 żołnierzy. Pewne wątpliwości może budzić 2-osobowa załoga pojazdu. Może być to przyczyna przeciążenia obowiązkami dowódcy VN1

Sprzedaż uzbrojenia do państw afrykańskich jest konsekwentnie realizowaną polityką przez Chińską Republikę Ludową. W ten sposób Chiny starają się poszerzać strefy wpływów i nawiązywać współpracę.


Drukuj Góra