Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pływająca elektrownia atomowa wypłynęła

Służby państwowe, 24 sierpnia 2019

23 sierpnia 2019 z portu w Murmańsku (dokąd w 2018 dotarła z St. Petersburga) wypłynęła rosyjska pływająca elektrownia atomowa (PEB, pławuczij energobłok) proj. 20870 Akadiemik Łomonosow. Jednostka skierowała się do Peweku w Czukockim okręgu autonomicznym, gdzie ma wejść w skład pływającej elektrociepłowni. 4700 km ma pokonać z pomocą holowników.

Rosyjska pływająca elektrownia atomowa Akadiemik Łomonosow wypływa z portu w Murmańsku, kierując się do Peweku w Czukockim okręgu autonomicznym, 23 sierpnia 2019. Jednostka ma 144,2 m długości i szerokość 30 m, a jej wyporność wynosi 21560 t / Zdjęcie: Koncern Rosenergoatom

Akadiemik Łomonosow jest wyposażony w 2 wodno-ciśnieniowe reaktory jądrowe KŁT-40S o mocy do 70 MW, opracowane przez OKBM Afrikantow z Niżniego Nowogrodu. Pod koniec czerwca br. statek otrzymał wszystkie niezbędne certyfikaty. Pod koniec września jednostka powinna dotrzeć do celu. Już od grudnia 2019 ma oświetlać i ogrzewać niedoinwestowaną w infrastrukturę energetyczną Czukotkę.

Atomowa elektrociepłownia z jednostką Akadiemik Łomonosow będzie najbardziej na północ położoną elektrownią jądrową w FR. Póki co ten tytuł należy do elektrowni bilibińskiej.

Pływająca elektrownia atomowa Akadiemik Łomonosow jest pierwszą z planowanej serii. Kolejne mają być instalowane na dalekiej północy i wschodzie Rosji. Każda ma zapewniać energię niezbędną do funkcjonowania miast z 100 tys. mieszkańców.

Koncern Rosenergoatom już pracuje nad nową generacją pływających elektrociepłowni (PATES). Mają być one mniejsze i wytwarzać większą moc niż obecnie produkowane. Będą one wyposażone w reaktory typu RITM-200M o mocy całkowitej 100 MW.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.