Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Misja Rokot z satelitą Geo-IK-2

Astronautyka, Strategia i polityka, 31 sierpnia 2019

30 sierpnia 2019 o 17:00:14 czasu moskiewskiego (14:00:14 UTC) z platformy nr 133 kosmodromu Plesieck wystartowała rakieta nośna Rokot z blokiem przyspieszającym Briz-KM. Na jego pokładzie znajdował się satelita Geo-IK-2 No13Ł. 5 minut po starcie Briz-KM z satelitą oddzielił się od drugiego stopnia rakiety. O 18:35 Geo-IK-2 znalazł się na zaplanowanej orbicie odległej o tysiąc km od powierzchni Ziemi. Kontrolę nad nim przejął Główny doświadczalny ośrodek kosmiczny im. G.S. Titowa Wojsk kosmicznych WKS.

Rakieta nośna Rokot startuje z satelitą Geo-IK-2 No13Ł, Plesieck, 30.08.2019, 14:00:14 UTC / Zdjęcie: ISS im. Rieszietniewa

Z satelitą została nawiązana łączność telemetryczna. Okazało się, że wszystkie jego systemy pokładowe funkcjonują prawidłowo. Satelita uzyskał numer porządkowy (wojskowy) Kosmos-2540.

Satelita Geo-IK-2 No13Ł został zaprojektowany i zbudowany przez kompanię ISS (Informacyjne systemy satelitarne) im. Rieszietniewa na bazie platformy Uragan-M. Jest przeznaczony do prowadzenia pomiarów geodezyjnych o dużej dokładności. Ma dostarczać dane potrzebne do aktualizowania modeli powierzchni Ziemi z uwzględnieniem wielu parametrów. Głównym wyposażeniem satelity jest wysokościomierz radiolokacyjny SADKO-3 dostarczony przez Thales Alenia Space. Masa satelity wynosi ok. 1400 kg, a moc wyposażenia pokładowego jest równa 1 kW.

Satelita Geo-IK-2 No13Ł w czasie przygotowań do startu / Zdjęcie: ISS im. Rieszietniewa

Poprzednik Geo-IK-2 No13Ł – satelita No12Ł znajduje się na orbicie od 2016. Nosi numer Kosmos-2517. Jednym z zadań satelitów tego typu jest aktualizacja danych o polu grawitacyjnym Ziemi, potrzebnych do precyzyjnego naprowadzania głowic rakiet balistycznych.

Rokot to zmodyfikowana, wycofana z uzbrojenia strategiczna rakieta balistyczna UR-100N.

Dzisiejszy start był czwartym z Plesiecka, a 14. z kosmodromów rosyjskich w 2019.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.