Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec cywilnych karabinków AR

Przemysł zbrojeniowy, 17 września 2019

Legendarny amerykański Colt's Manufacturing wstrzymuje produkcję broni długiej na rynek cywilny. Spółka ma się skupić na kontaktach rządowych i na rozwijaniu bardziej dochodowych serii pistoletów 1911 i rewolwerów.

Colt ma jeszcze zapas karabinków na sprzedaż, stąd zainteresowani mogą jeszcze zdobyć np. XM177E2 Retro Carbine / Zdjęcie: Colt

Warto wspomnieć, że po zakupie praw patentowych dotyczących AR-15 od Armalite to Colt stał za sukcesem rozwoju tego karabinu, zarówno na rynku cywilnym, jak i wojskowym. Z tego względu był też głównym dostawcą karabinków M16, a później M4 dla armii amerykańskiej.

Sytuacja uległa zmianie pod koniec lat 1970., kiedy prawa patentowe wygasły. Po tym okresie produkcją AR-15 zaczęły się zajmować inne przedsiębiorstwa. Zwiększona konkurencja sprawiła, że udział Colta w rynku cywilnym zaczął się zmniejszać. W dodatku Colt zaczął przegrywać kontrakty na dostawę karabinków M16 czy M4 dla US Army.

Największymi przeciwnikami, którzy odebrali Coltowi kontrakty na M16 i M4 były amerykański dział belgijskiego FN i Remington. Taka sytuacja doprowadziła spólkę niemalże do bankructwa w 2015, ale dzięki restrukturyzacji sytuacja uległa poprawie. W zeszłym roku Colt otrzymał wraz z FN rządowy kontrakt, warty ok., 177 mln USD, na produkcję karabinków M4.

Wygląda na to, że Colt usilnie próbuje wrócić do gry, jako główny dostawa karabinków M16 i M4 dla US Army, poświęcając znacznie bardziej konkurencyjny rynek cywilny. Przedstawiciel Colta zaznaczył, że jeśli popyt na karabinki będzie duży to spółka może zmienić decyzję.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.