Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Belgia wstrzymuje eksploatację Lynxów

Wojska lądowe, 23 września 2019

Belgijskie ministerstwo obrony wydało decyzję wstrzymującą eksploatację lekkich, wielozadaniowych pojazdów Iveco Lynx LMV w rodzimych siłach zbrojnych. Decyzja została podjęta z powodu wykrycia pęknięć podwozia części używanych LMV podczas rutynowych przeglądów. Niestety nie podano liczby pojazdów dotkniętych problemem.

Samochody Iveco Lynx LMV trafiły do belgijskich sił zbrojnych w 2007 roku, jako pojazdy ogólnego przeznaczenia dla grup bojowych podczas operacji humanitarnych i operacji pokojowych / Zdjęcie: MO Belgii

Co ciekawe po dokonaniu bardziej dogłębnych przeglądów stwierdzono, że problem dotyczy wyłączne wersji wyposażonych w uzbrojenie oraz opancerzenie. Z tego powodu z użycia wyłączono 120 wozów w wersji RPK i SPS. Tymczasem 320 nieopancerzonych pojazdów innych wariantów ten problem pękających podwozi już nie dotyczy.

Wyłączona z eksploatacji flota opancerzonych LMV przechodzi teraz przeglądy struktury, w tym inspekcje rentgenowskie. Warto jednak wspomnieć, że 29 pojazdów tego typu jest obecnie używanych w ramach operacji i ćwiczeń zagranicznych, a kolejnych 26 – do zabezpieczenia lotnisk (Belgia rozpoczyna wymianę LMV Lynx, 2017-08-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.