Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

US SOCOM poszukuje nowej amunicji smugowej

Przemysł zbrojeniowy, Wojska specjalne, 25 września 2019

Ostatnio w ramach amerykańskiego programu SBIR (Small Business Innovation Research) pojawiło się interesujące zapotrzebowanie wniesione przez USSOCOM. Amerykańscy specjalsi poszukują podmiotu zdolnego zaprojektować nową amunicję ze znacznikiem celu, która miałaby zastąpić amunicję smugową.

Aktualnie stosowana amunicja smugowa pozwala na szybką korektę prowadzonego ognia i zwiększa jego celność nawet bez użycia przyrządów celowniczych. Niestety zastosowanie tej amunicji bardzo łatwo pozwala zlokalizować strzelca. Często zdarza się, że masa smugowa wypala się znacznie wcześniej, zanim pocisk osiągnie maksymalny zasięg rażenia / Zdjęcie: US Army

Nowe rozwiązanie miałoby zostać zastosowane w amunicji 7,62 x 51 mm NATO, ale w informacji znajdziemy też wzmiankę o kalibrach 6,5 mm i .338. Amunicja z pociskami znacznikowymi miałaby generować błysk i dym w chwili uderzenia widoczny zarówno w dzień jak i w nocy z odległości 800 – 1200 m.

Tymczasem zastosowanie amunicji z pociskami ze znacznikiem eksplodującymi po trafieniu wyeliminowałoby lub przynajmniej znacznie ograniczyło wyżej wspomniane wady. Wymagania US SOCOM obejmują 90-% skuteczność efektów wizualnych w przypadku trafienia w twardy obiekt lub 70-% efektywność w przypadku celów miękkich. Ponadto amunicja nie może stanowić większego zagrożenia pożarowego niż obecnie stosowana smugowa.

Co ciekawe większość założeń spełnia amunicja zapalająca. Niestety stosowane w niej pociski mają gruby płaszcz zmniejszający efekt w przypadku miękkich celów. Ponadto zastosowana w nich masa pirotechniczna została zaprojektowana w innym celu niż zapewnienie efektów wizualnych.


Drukuj Góra