Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włoskie F-35A na Islandii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 01 października 2019

Uroczystą ceremonią podniesienia flagi na lotnisku wojskowym Keflavik na Islandii, która odbyła się 27 września, personel Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch) rozpoczął misję Northern Lightning. Jej  celem jest zapewnienie ochrony przestrzeni powietrznej Islandii. Po raz pierwszy w historii biorą w niej udział wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A.

Włoskie F-35A będą przebywać w Keflavik przez ok. trzy tygodnie / Zdjęcie: MO Włoch 

Włoski kontyngent składa się z 6 F-35A z 32° Stormo (Skrzydła) z bazy Amendola. W skład kontyngentu wchodzą także kontrolerzy przestrzeni powietrznej z Dowództwa Operacji Lotniczych z Poggio Renatico i spadochroniarze z 16° Stormo, odpowiadający za ochronę bazy.

Transportem personelu służb inżynieryjno-lotniczych i zaopatrzenia zajął się samolot transportowy C-130J z 46a Brigata Aerea. Podczas przebazowania F-35A pobierały paliwo z samolotu transportowo-tankującego KC-767A z 14° Stormo. Przelot zabezpieczał też samolot patrolowy P-72 z 41° Stormo, przystosowany do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych.

Włoskie F-35A będą przebywać w Keflavik przez ok. trzy tygodnie, wykonując m.in. ćwiczenia z Landhelgisgæslan (islandzką strażą wybrzeża). Ich działania koordynować będzie Centrum Połączonych Operacji Lotniczych (CAOC) w niemieckim Uedem (Włosi po raz czwarty na Islandii , 2019-03-21).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.