Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Podsłuchy komórkowe na celowniku MindMade

Przemysł zbrojeniowy, Służby państwowe, 07 października 2019

Jednym z najbardziej obleganych nowych rozwiązań technologicznych na lubelskich targach Granice 2019 był elektroniczny, przenośny system antypodsłuchowy dla użytkowników telefonów komórkowych – WiNeS spółki MindMade, specjalistycznego ramienia WB Group (GRANICE 2019, 2019-09-16).

WiNeS był najbardziej obleganą technologiczną nowością lubelskich targów Granice 2019 / Zdjęcie: Wojciech Łuczak

Systemem WiNeS interesują się organa państwa i służby odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa rozmów prowadzonych z aparatów komórkowych przez wszelkiego rodzaju decydentów, czy menedżerów, na przykład bankowych. Działa on na zasadzie całkowicie pasywnego monitoringu stacji bazowych systemu komórkowego – BTS (jest w stałym nasłuchu) i jest w stanie wykryć anomalię w ich pracy. Czyli wówczas, kiedy ktoś usiłuje przechwycić transmisję danych z komputera (przechwyt strumienia danych) lub rozmowy między aparatami telefonicznymi, a podszywającymi się pod stację BTS nieprawdziwymi urządzeniami ewentualnych podsłuchujących.

Jest to - wedle żargonu służb specjalnych – nie wymagający specjalnych ingerencji, czy współpracy z operatorami sieci komórkowych – tzw. podsłuch z powietrza. Zasięg monitoringu WiNeS w gęstej sieci komunikacyjnej współczesnych zurbanizowanych centrów decyzyjnych to aż 5 km.

Jest to pasywny, a więc nie wymagający urządzeń zakłócających, sposób przeciwdziałania nieuprawnionym podsłuchom. Urządzenie precyzyjnie bowiem informuje, analizując łączność między sąsiednimi stacjami bazowymi BTS, czy jesteśmy akurat w zasięgu udającego je urządzenia podsłuchowego. 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.