Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Początek modernizacji lotnictwa BiH

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 października 2019

Oružane Snage Bosne i Hercegovine (OSBiH, Siły Zbrojne Bośni i Hercegowiny) rozpoczęły długo odwlekaną modernizację floty śmigłowców, które eksploatuje Brigada zračnih snaga i protuzračne obrane (BrZSiPZO, brygada lotnictwa i obrony powietrznej). Według doniesień miejscowych mediów ma ona pozyskać co najmniej dwa śmigłowce Bell Huey II.

Obecnie BrZSiPZO ma na stanie 13 śmigłowców Bell UH-1H / Zdjęcie: MO BiH

Obecnie BrZSiPZO ma na stanie 13 śmigłowców Bell UH-1H, których zdatność do lotu jest bardzo dyskusyjna ze względu na problemy logistyczne. Wiropłaty te pozyskano jako amerykańską darowiznę w 1995.

Modernizacja wyposażenia BrZSiPZO była w ostatnich latach blokowana przez Republikę Serbską (RS), jeden z dwóch konstytucyjnych i prawnych podmiotów w Bośni i Hercegowinie, która sprzeciwia się przyznawaniu funduszy dla OSBiH, nalegając, aby Bośnia i Hercegowina nie wstępowała do NATO i pozostała neutralna (Polityka blokuje rozwój floty śmigłowców BiH, 2017-09-12).

Zakup nowych śmigłowców będzie sfinansowany w ramach Europejskiego programu motywacyjnego na rzecz dokapitalizowania (ERIP) – nowego narzędzia opracowanego przez Waszyngton w celu przyspieszenia procesu wymiany poradzieckiego sprzętu poprzez zakup wyposażenia i uzbrojenia pochodzącego z USA oraz zapewnienia szkolenia sił zbrojnych państw sojuszniczych w celu poprawy ich zdolności do obrony przy jednoczesnej realizacji celów bezpieczeństwa narodowego USA w Europie.

W celu zakupu śmigłowców Huey II Bośni i Hercegowinie przyznano 30 mln USD z funduszu ERIP. Jako opcję rozważano nabycie innych wiropłatów amerykańskiego koncernu – model 412, jednak okazały się one zbyt drogie. Jeżeli transakcja dojdzie do skutku BrZSiPZO będzie pierwszym użytkownikiem śmigłowców Huey II w Europie.

Potrzeba zakupu nowych śmigłowców dla OSBiH jest od dawna priorytetem rządu w Sarajewie. Miejscowy resort obrony od ponad 20 lat walczy o utrzymanie w służbie i polepszenie zdatności do lotu floty śmigłowców SOKO SA.341 / SA.342 Gazelle, Bell UH-1 Mi-8/Mi-17, wchodzących w skład dwóch eskadr, operujących z baz lotniczych Mahovljani i Rajlovac.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.