Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wypadek XQ-58A

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 11 października 2019

Spółka Kratos Defense & Security Solutions, ogłosiła, że demonstrator bojowego bezzałogowego statku latającego XQ-58A Valkyrie rozbił się podczas lądowania 9 października na poligonie Yuma w Arizonie. Był to finał 3. lotu próbnego, trwającego 90 minut.

Prototyp XQ-58A Valkyrie wykonał dotychczas 3 loty, trwające łącznie 270 minut / Zdjęcie: Kratos Defence

W jego trakcie XQ-58A wykonał wszystkie zakładane wcześniej zadania, w liczbie 56 oraz 2, z nadmiarem paliwa pozostałym po zakończeniu misji. W ostatnim etapie lotu spadochron ratunkowy zadziałał bezbłędnie, a samolot opadał zgodnie z przewidywaniami. Podczas końcowego zniżania poduszki powietrzne, które były używane podczas wcześniejszych prób (nie przeznaczone do ostatecznego użytku operacyjnego), zadziałały wadliwie, powodując uszkodzenie bsl podczas przyziemienia.

Wstępna ocena wykazała, że uszkodzenia nie są poważne i Valkyrie można będzie naprawić. Problem wadliwych poduszek powietrznych zostanie rozwiązany przed kolejnym lotem próbnym. Analizy dotychczas wykonanych lotów i wygenerowanych danych wykazały, że nie trzeba korygować żadnego z urządzeń sterujących lotem XQ-58A – stwierdził prezes działu systemów bezzałogowych w spółce Kratos, Steve Fendler (Drugi lot XQ-58A Valkyrie, 2019-06-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.