Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próba GLSDB w Norwegii

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 15 października 2019

Strzelanie próbne przy użyciu amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb) przeprowadzono 26 września w Centrum prób Andøya w norweskim Andenes. Pocisk wystrzelono z niestandardowego, w pełni autonomicznego kontenera 20-stopowego, który został opracowany przez Siły Zbrojne Norwegii. Cel na morzu był zlokalizowany w odległości 130 km od wyrzutni. Próba zakończyła się pomyślnie.

Próbne strzelania GLSDB odbyły się w centrum Andøya / Zdjęcie: Saab

GLSBD powstała we współpracy Boeinga i Saaba, na bazie GBU-39/B Small Diameter Bomb (SDB). Jest to amunicja precyzyjna dalekiego zasięgu, mającą zdolność poruszania się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywania złożonych manewrów. Jej przeznaczeniem jest eliminowanie celów, których nie zwalczyć za pomocą konwencjonalnych środków prowadzących ogień bezpośredni i pośredni.

GLSBD można wystrzeliwać z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z pociskami rakietowymi M26, np. HIMARS, M270 i ChunMoo. Zasobniki można również montować na okrętach.

Wprowadzenie do uzbrojenia GLSDB umożliwi zwalczanie przy użyciu wyrzutni rakietowych celów znajdujących się w dużej odległości, zwłaszcza o szczególnym znaczeniu strategicznym i silnie bronionych, jak też trudnych do trafienia (bunkrów lub jaskiń), których nie można zniszczyć za pomocą klasycznych pocisków artyleryjskich. Nowy typ uzbrojenia będzie proponowany aktualnym i przyszłym użytkownikom MLRS (GLSDB dla MRLS, 2015-03-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.