Według informacji opublikowanych przez czeskie Ministerstwo Obrony złożono trzy wstępne oferty w ramach postępowania na nowy bwp. Wśród oferentów znalazł się koncern BAE Systems, GDLS i Rheinmetall. Z udziału w postępowaniu zrezygnowało konsorcjum PSM.
PSM (Rheinmetall i KMW) oferowało w programie bwp Spz Puma. W pisemnej informacji dostarczonej do czeskiego resortu obrony konsorcjum zakomunikowało o trudnościach z dostosowaniem Pumy do czeskich wymogów. Miało się to wiązać ze zbyt wysokimi kosztami modyfikacji pojazdu.
Czesi wymagają wozu mieszczącego 3 członków załogi i 9 żołnierzy desantu. Puma mieści jedynie 6 żołnierzy w przedziale desantowym. Innym poważnym problemem jest zintegrowanie Pumy wyłącznie z bezzałogowym systemem wieżowym. Zaś Czesi poszukują pojazdu z wieżą załogową.
Wraz z otrzymaniem wstępnych ofert zespół projektowy w resorcie obrony podejmie się ich oceny. Następnie odbędą się negocjacje, po których oferenci zostaną zaproszeni do składania ostatecznych ofert. Zwycięski producent dostarczy do Armáda České Republiky 210 bwp w siedmiu wariantach. Pojazdy zastąpią eksploatowane w 7. Brygadzie Zmechanizowanej licencyjne BVP-2 (Zapytania ofertowe na bwp dla Czech, 2019-08-09).