Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Litwa chce kupić UH-60M

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 października 2019

Litewskie Ministerstwo Obrony Narodowej ogłosiło, że zamówi śmigłowce wielozadaniowe UH-60M Black Hawk. Mają one zastąpić użytkowane obecnie wysłużone Mi-8.

Dostawy litewskich UH-60M miałyby rozpocząć się w 2024 / Zdjęcie: MO Litwy

Karines Oro Pajegos (KOP, wojska lotnicze Litwy) mają obecnie na stanie trzy Mi-8, których okres trwałości użytkowej dobiega końca i stają się coraz bardziej kosztowne i trudne w eksploatacji oraz trzy śmigłowce Dauphin AS365 N3 +, które są używane przede wszystkim do operacji poszukiwawczo-ratowniczych i ochrony środowiska naturalnego na terytorium kraju (HCare Infinite dla litewskich AS365 , 2018-12-11).

Bezpośrednie przejęcie zdolności od rządu USA zapewni nam nie tylko śmigłowce wielozadaniowe, ale także szkolenia, pakiet części zamiennych i niezbędne wyposażenie. Istnieje również duże prawdopodobieństwo, że przyniesie nam dodatkowe wsparcie finansowe za pośrednictwem różnych amerykańskich funduszy pomocowych dotyczących bezpieczeństwa – stwierdził minister obrony narodowej Litwy Raimundas Karoblis.

Rząd w Wilnie planuje, że nabędzie od USA 6 śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk w ramach zagranicznego programu sprzedaży wojskowej (FMS). Negocjacje w tej sprawie mają się wkrótce rozpocząć. Litwini planują podpisanie listu ofertowego i akceptacyjnego do końca 2020.

Dostawy wiropłatów miałyby rozpocząć się w 2024. KOP planują, że UH-60M będą użytkowane w operacjach poszukiwawczych i ratowniczych wykonywanych przez litewskie siły zbrojne oraz wesprą działania Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej na Łotwie (BG Latvia) w ramach wzmocnionej, wysuniętej obecności NATO (eFP, enhanced Forward Presence, Certyfikacja eFP BG Latvia, 2019-02-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.