Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawy S-400 do Turcji zrealizowane

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 października 2019

Szef Rosoboroneksportu, Aleksandr Michiejew poinformował wczoraj, że zakończyły się dostawy kompleksów obrony powietrznej S-400 do Turcji. Wcześniej niż planowano Rosjanie dostarczyli kompletne wyposażenie i pociski rakietowe. Potrzebne były do tego 72 loty ciężkich transportowców.

Michiejew dodał, że teraz planowane są dodatkowe dostawy. – Omawiamy opcje, model finansowy i terminy dostaw – poinformował.

Tureckie S-400 mają zostać rozmieszczone na planowanych pozycjach w grudniu. Gotowość bojową powinny osiągnąć kilka miesięcy później, po zakończeniu szkolenia obsług / Zdjęcie: MO Turcji

Kontrakt na dostawy do Turcji czterech dywizjonów kompleksów S-400 został zawarty przez Rosoboroneksport we wrześniu 2017. Jego wartość wyceniono na 2,5 mld USD, z czego połowę stanowił rosyjski kredyt. Dostawy zamówionego sprzętu rozpoczęły się w lipcu 2019.

Przeciwko transakcji od początku protestowały Stany Zjednoczone Ameryki, które oferowały Ankarze systemy Patriot. Po rozpoczęciu dostaw Amerykanie wprowadzili sankcje, obejmujące m.in. wstrzymanie dostaw do Turcji samolotów stealth F-35. Turcja powinna otrzymać ich ponad 100 i domaga się kontynuowania dostaw oraz dalszego udziału w programie budowy tych samolotów (Drugi komplet S-400 już w Turcji, 2019-09-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.