Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

David’s Sling w rękach Rosjan

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 listopada 2019

Chiński serwis informacyjny SINA poinformował, że 23 lipca 2018 z terytorium Izraela (ze Wzgórz Golan) przeciwko rakietom systemu OTR-21 Toczka (wystrzelono je po zestrzeleniu przez Izraelczyków samolotu syryjskiego) lecącym znad Syrii wystrzelono dwa pociski Stunner systemu przeciwrakietowego David’s Sling. Gdy kurs rakiet się zmienił, Izraelczycy postanowili zniszczyć przeciwrakiety w locie. Udało się to w przypadku jednej z nich. W drugiej miał nie zadziałać mechanizm autodestrukcji. Pocisk upadł na terytorium Syrii.

Każdy pocisk Stunner systemu David’s Sling kosztuje ok. miliona dolarów. Jednak, jeśli taki pocisk wpadł w ręce Rosjan, straty materialne nie mają żadnego znaczenia / Zdjęcie: Rafael

Według informacji, potwierdzonych częściowo przez Izraelczyków, w rejon upadku pocisku zostali wysłani żołnierze syryjskich sił zbrojnych. Znaleźli oni pocisk, po czym przewieźli do bazy rosyjsko-syryjskiej. Stamtąd trafił on do Rosji, gdzie specjaliści mieli przeanalizować jego budowę.

Dziś władze izraelskie nieoficjalnie stwierdziły, że jeśli nawet pocisk Stunner wpadł w ręce Rosjan, nie budzi to niepokoju. Wątpliwe jest bowiem, że zidentyfikują kluczowe komponenty i potrafią skopiować zastosowane do ich budowy technologie. Co więcej, system David’s Sling został niedawno zmodernizowany.

David’s Sling (Proca Dawida), wcześniej znany jako Magic Wand (Magiczna Różdżka), to zaawansowany system obrony przeciwrakietowej opracowany przez izraelskiego Rafaela i amerykańskiego Raytheona. Jest przeznaczony do niszczenia samolotów, bezzałogowców, taktycznych pocisków balistycznych, rakiet średniego i dalekiego zasięgu oraz pocisków samosterujących, odpalanych z dystansu 40-300 km, zależnie od rodzaju celu (Rafael zablokowany przez USA w Szwajcarii, 2019-04-22, Rozpoczęto szkolenie operatorów Procy Dawida, 2015-07-01).

Według SINA, Izrael i USA zwróciły się do FR o zwrócenie pocisku. Jak dotąd, bezskutecznie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.