Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opłot przyjęty do uzbrojenia

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 03 czerwca 2009

Armia ukraińska przyjęła do uzbrojenia nowy czołg - Opłot. Na razie otrzymała tylko 2 czołgi tego typu.

Jeden z prototypów Opłota. Widoczny zupełnie inny kształt wieży oraz rzucająca się w oczy kopuła celownika PNK-6

T-84U Opłot to czołg skonstruowany przez Biuro Konstrukcyjne im. A.A. Morozowa, a produkowany w charkowskiej wytwórni im. Małyszewa. Uzbrojony jest w gładkolufową armatę kal. 125 mm, km kal. 7,62 mm i wkm plot. kal. 12,7 mm. Jego napęd stanowi silnik diesla o pojemności 16,3 l i mocy 1200 KM. Silnik, zbudowany w układzie V, został umieszczony poziomo, co pozwoliło na zmniejszenie sylwetki czołgu. Całkowita wysokość wozu wynosi jednak 228,5 cm, o 7 cm więcej, niż standardowego T-84. Masa Opłota wynosi 48 t, o 2 t więcej, niż jego poprzednika.

Na tym zdjęciu widać wyraźne podobieństwo do konstrukcji zachodnich. Opłot zrywa z tradycją zewnętrznego wyglądu wozów rodziny T-80. Inna jest również elektronika i architektura wnętrza. Ze względu na unifikację amunicji, pozostawiono jednak takie samo uzbrojenie

SKO wozu został znacznie odmłodzony, w oparciu o zagraniczne, główne francuskie podzespoły. Kluczowym (i widocznym) elementem zamian jest nowy, wielofunkcyjny celownik PNK-6, działający w trybie dziennym i termalnym.

Nie podano oficjalnie ceny czołgu. Jednak, na podstawie informacji pośrednich, można ją oszacować na 3,4 mln USD. Minister obrony Ukrainy, Jurij Jechanurow powiedział bowiem, że każdy Opłot kosztuje Ukraińca 55 kopiejek, a Ukraina ma 46 mln obywateli. Według Jechanurowa, wytwórnia im. Małyszewa otrzymała w 2009 na rozwój czołgów Opłot i Bułat ok. 100 mln hrywien.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.