Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze SCAR dla Rangersów

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 czerwca 2009

75th Rangers Regiment jest pierwszą jednostką podległą amerykańskiemu Dowództwu Wojsk Specjalnych (US SOCOM), która otrzymała nowe karabinki i karabiny automatyczne należące do rodziny SCAR (Special Operations Combat Assault Rifle).

Żołnierze z 75. pułku Rangers pojawili się po raz pierwszy publicznie z nową bronią - karabinkami Mk 16 Mod 0 - 24 maja, podczas pokazu w Concord. Łącznie Rangersi mają otrzymać 600 SCAR-L z 1,8-tysiąca z pierwszej serii produkcyjnej / Zdjęcie: USASOC News Service

Rodzinę SCAR stworzył belgijski FN Herstal. Ma ona zastąpić w służbie dotychczas używaną przez komandosów broń strzelecką.

W skład systemu wchodzi uniwersalny 5,56-mm karabinek Mk 16 Mod 0 SCAR-L, uniwersalny karabin Mk 17 Mod 0 SCAR-H oraz 40-mm granatnik modułowy Mk 13 Mod 0 EGLM. Nowa konstrukcja ma zastąpić, poza karabinkiem M4/M4A1, również subkarabinek Mk 18 Mod 0 CQBR i karabinek wyborowy Mk 12 Mod 0/1 SPR kalibru 5,56 mm, jak również karabiny wyborowe Mk 14 Mod 0 EBR oraz Mk 11 Mod 0 SPR kalibru 7,62 mm. Uproszczeniu ma ulec logistyka, ponieważ ponad 80% części Mk 16 i Mk 17 ma być między sobą wymiennych.

Obok modeli SCAR produkowanych przez FN Herstal, do celów treningowych podczas ćwiczeń morskich, używane są również atrapy karabinków produkowane przez amerykańskie ISS, często mylone z realnymi konstrukcjami / Zdjęcie: US Navy

SCAR-L mają takie samo gniazdo magazynka, jak M4, stąd mogą być zasilane ze wszystkich magazynków używanych do karabinków M16/M4, standardowo 30-nabojowych. W przypadku SCAR-H opracowano dwa rodzaje magazynków do amunicji 7,62 mm x 51 - 10- i 20-nabojowe. Podobnie jak M4A1 opracowany dla sił specjalnych i w przeciwieństwie do M16A2/A4 i M4, nowa konstrukcja nie ma ogranicznika długości serii, ale może strzelać ogniem pojedynczym i ciągłym.

Obok podstawowych modeli do amunicji kal. 5,56 mm i 7,62 mm, oferowanych na amerykańskim rynku z lufami trzech długości, powstały również konstrukcje samopowtarzalne, przeznaczone na rynek służb mundurowych i cywilny - karabinek SCAR-16S i karabin SCAR-17S. Na bazie SCAR-L stworzono również karabinek maszynowy FN IAR z ciężką lufą, rozwijany na potrzeby USMC, w którym wprowadzono automatyczny system przełączający na strzelanie z otwartego i zamkniętego zamka w zależności od temperatury komory nabojowej. Amerykanie wyrazili również zainteresowanie opartym na SCAR-H karabinem wyborowym, charakteryzującym się wydłużoną komorą zamkową, co ułatwia mocowanie na niej optoelektronicznych przyrządów celowniczych.

Bazujący na SCAR-L 5,56-mm karabinek maszynowy FN IAR rozwijany na potrzeby USMC. W konkursie na nową broń wsparcia dla piechoty morskiej, która ma zastąpić zasilany taśmowo karabinek M249, rywalizują z nim dwa modele Colta IAR 6940 i IAR 6940H, jak również H&K IAR, czyli nieznacznie zmodyfikowany HK416 z cięższą lufą / Zdjęcie: FN Herstal

Ostatecznie wprowadzenie do uzbrojenia amerykańskich oddziałów specjalnych karabinków SCAR-L, karabinów SCAR-H i granatników EGLM z pierwszej partii produkcyjnej, liczącej 1,8 tys. sztuk, rozpoczęło się w kwietniu 2009. Oznacza to, że cykl rozwoju broni, łącznie z wdrożeniem jej do produkcji masowej, zabrał ponad 5 lat.

Jako pierwsi, podobnie, jak w przypadku badań, 600 karabinków i karabinów SCAR otrzymali żołnierze z 75th Rangers Regiment, a po nich broń zostanie dostarczona do innych jednostek podległych pozostałym trzem dowództwom wojsk specjalnych. Tym samym ma rozpocząć się cykl testów polowych, podczas którego mają zostać opracowane procedury treningowe, jak również określona ma zostać docelowa liczba oraz rodzaj karabinków i karabinów SCAR w pododdziałach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.