Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Śledztwo przeciw Assange’owi umorzone

Ludzie, Strategia i polityka, 19 listopada 2019

Szwedzka prokurator Eva Maria Persson poinformowała o umorzeniu śledztwa przeciwko założycielowi portalu WikiLeaks, 48-letniemu australijskiemu informatykowi i dziennikarzowi Julianowi Assange’owi. W 2010 zostało on oskarżony przez dwie prostytutki o gwałt. Po blisko 10 latach szwedzka prokuratura uznała, że ustne zeznania obu kobiet i 5 innych świadków (te okazały się sprzeczne) są niewystarczająco przekonujące.

Australijski informatyk i dziennikarz, założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange, opuszcza ambasadę Ekwadoru w Londynie, 11 kwietnia 2019 / Zdjęcie: via Al Jazeera

Postępowanie przeciwko Assange’owi toczyło się pod silnym naciskiem USA. WikiLeaks upubliczniła bowiem wiele materiałów, ujawniających nielegalne działania Amerykanów podczas operacji wojskowych w Afganistanie i Iraku, w tym zabijanie ludności cywilnej. Portal publikował m.in. tajne dokumenty departamentów stanu i obrony USA. Amerykanie stawiali w związku z tym Assange’owi coraz to nowe zarzuty, domagając się jego ekstradycji.

Od 2012 do 2019 Assange przebywał na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie. Po zmianach politycznych w tym południowoamerykańskim państwie został zmuszony do jej opuszczenia w kwietniu br. Został wówczas zatrzymany przez Brytyjczyków. Ze względu na zły stan zdrowia przebywa głównie w szpitalu więziennym w Belmarsh. Kolejne przesłuchania, tzw. techniczne, dotyczące jego ewentualnej ekstradycji do USA, mają być przeprowadzone 13 i 19 grudnia 2019.


Drukuj Góra