Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Elektryczno-hybrydowy BN-2

Lotnictwo cywilne, Przemysł lotniczy, 28 listopada 2019

Brytyjczycy pracują nad elektryczno-hybrydowym zespołem napędowym dla samolotu Britten-Norman BN-2 Islander. Projekt Fresson, wspierany przez rząd Wielkiej Brytanii, ma na celu wprowadzenie na rynek hybrydowo-elektrycznego samolotu komunikacyjnego, przeznaczonego do lotu na krótkich trasach. Jego zespołem napędowym mają być silniki elektryczne zasilane akumulatorami i turbogenerator.

Elektryczno-hybrydowy Islander proponowany jest szkockiej linii lotniczej Loganair, która obsługuje loty na sześć lotnisk na Orkadach, w tym na najkrótszy w świecie rejs z Westray do Papa Westray trwający 1,5 min / Ilustracja: Cranfield Aerospace 

Partnerami w projekcie są Cranfield Aerospace, Rolls-Royce (który dostarczy system zarządzania energią), Denis Ferranti Group (silniki elektryczne), Delta Motorsport (zestawy akumulatorów), Uniwersytet Warwick (testy i charakterystyka akumulatorów) i Britten-Norman. Rząd w Londynie zapewnił finansowanie projektu w wysokości 9 mln GBP.

Przedsięwzięcie ma zakończyć się w kwietniu 2022. Nowy samolot ma uzyskać Uzupełniający Certyfikat Typu. Według wstępnych analiz elektryfikacja BN-2 ma kosztować 0,5 mln GBP. Przy założeniu, że energia elektryczna jest ok. 20% tańsza niż benzyna lotnicza ten koszt może zwrócić się użytkownikowi w ciągu niespełna 3 lat.

Nowy hybrydowo-elektryczny zespół napędowy dla BN-2 mógłby być gotowy do wejścia na rynek do 2024. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad 700 Islanderów. Przewidywane są dwa dodatkowe etapy projektu: zintegrowanie nowego zespołu napędowego z większym samolotem, maksymalnie 19-miejscowym, np Viking Aircraft DHC-6 Twin Otter i zaprojektowanie całkowicie nowej konstrukcji.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.