Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35B w Portsmouth

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 19 grudnia 2019

Jeden z brytyjskich wielozadaniowych samolotów bojowych F-35B Lightning wykonał 16 grudnia start z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth (R08), typu Queen Elizabeth, zakotwiczonego w bazie Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii) Portsmouth. Po starcie samolot skierował się w stronę macierzystej bazy RAF Marham.

Porażka przekuta w sukces. F-35B uziemiony podczas prób operacyjnych na Atlantyku, po naprawie startuje z pokładu lotniskowca HMS Queen Elizabeth zakotwiczonego w Portsmouth / Zdjęcia: MO W. Brytanii

Brytyjski resort obrony poinformował, że był to pierwszy start F-35B z pokładu lotniskowca typu Queen Elizabeth na wodach Wielkiej Brytanii i pierwszy start bojowego odrzutowca w Portsmouth od ponad dekady. Wydarzenie obserwowały tłumy widzów na brzegu, a prawie milion osób oglądało start F-35B na żywo w mediach społecznościowych.

Jednak rzeczywisty powód tego wiekopomnego wydarzenia był zupełnie inny. Po zakończeniu w listopadzie prób operowania F-35B z pokładu HMS Queen Elizabeth u wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych, pięć z nich odleciało do RAF Marham. Natomiast szósty samolot cały czas przebywał w hangarze okrętu po uziemieniu w wyniku usterek technicznych.

O zdarzeniu poinformował jako pierwszy portal Portsmouth News 16 grudnia. Według oficjalnej informacji Royal Navy F-35B Lightning pozostał na pokładzie HMS Queen Elizabeth w celu zakończenia prac naprawczych i obsługowych. Marynarka nie podała, o jaką awarię chodziło (HMS Prince of Wales w służbie , 2019-12-12, Brytyjskie F-35B na Queen Elizabeth, 2019-10-14).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.