Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Beidou w komplecie

Astronautyka, Strategia i polityka, 22 grudnia 2019

16 grudnia 2019 o 15:22 czasu lokalnego (7:22 GMT) z centrum kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan wystartowała 56-metrowa rakieta nośna Long March 3B z dwoma satelitami systemu pozycjonowania Beidou-3. Po kilku godzinach satelity trafiły na zaplanowane orbity na średniej orbicie ziemskiej (MEO, ok. 21,8 tys. km na Ziemią), gdzie później zostały uruchomione. Udane uruchomienie ostatnich z 24 satelitów BeiDou trzeciej generacji (BDS-3) na MEO kończy budowę podstawowego systemu konstelacji Beidou-3.

Rakieta nośna Long March 3A z dwoma satelitami systemu pozycjonowania Beidou-3 startuje z centrum kosmicznego Xichang w prowincji Syczuan, 16 grudnia 2019, 15:22 czasu lokalnego (7:22 GMT) / Zdjęcie: CCTV

System ma teraz pełną zdolność do świadczenia usług globalnych. Nastąpiło to pół roku przed planowanym terminem. Budowanie BDS-3 rozpoczęto w 2017.

Beidou liczy obecnie 24 satelity na trzech płaszczyznach orbitalnych na MEO i 6 satelitów na orbitach geosynchronicznych (ok. 36 000 km nad Ziemią). 3 z nich znajdują się na pochyłych orbitach geosynchronicznych, a 3 są nieruchome nad równikiem.

W sumie od 2000 ChRL umieściła na orbitach 53 satelity BeiDou. Były wśród nich prototypy i satelity starszych generacji. Większość z tych satelitów już nie działa.

Beidou jest jednym z czterech funkcjonujących obecnie satelitarnych systemu pozycjonowania. Pierwszym był amerykański GPS. Pozostałe to rosyjski GLONASS i europejski Galileo.


Drukuj Góra