Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa śmigłowca na Hawajach

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 28 grudnia 2019

26 grudnia po południu lot wycieczkowy nad wybrzeżem Napali wyspy Kauai na Hawajach wykonywał śmigłowiec Eurocopter AStar należący do Safari Helicopters. Na jego pokładzie znajdował się pilot i 6 pasażerów, w tym dwoje dzieci. Na miejsce startu miał powrócić o 17:21 czasu lokalnego. Po ponad pół godzinie oczekiwania, o 18:06 (04:06 GMT 27 grudnia) właściciel śmigłowca podniósł alarm.

Zdjęcie: Safari Helicopters

Poszukiwania śmigłowca rozpoczęła US Coast Guard. Przeszkadzały w nich trudne warunki pogodowe (niskie chmury, deszcz, wiatr do 40-50 km/h) i zapadające ciemności. Poszukiwania wznowiono wczoraj o świcie. Mimo, że śmigłowiec był wyposażony w elektroniczny lokalizator, nie odbierano żadnego sygnału.

Ostatecznie wrak znaleziono ok. 9:30 na zalesionym zboczu góry. Okazało się, że wszyscy lecący śmigłowcem zginęli. Szczątki 6 osób wydobyto z wraku, kolejne ciało jest nadal poszukiwane.

Przyczyna katastrofy było prawdopodobnie niespodziewane załamanie pogody i znaczne pogorszenie widzialności. Wiadomo, że ostatni kontakt radiowy z pilotem nawiązano ok. 16:40, gdy śmigłowiec znajdował się nad kanionem Waimea.

Rozbity śmigłowiec to Eurocopter AS350 B2-7 AStar. Należał do Safari Helicopters, które organizuje loty widokowe na Kauai od 1987.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.