Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Spuszczenie bandery na ORP Mewa

Marynarka wojenna, 30 grudnia 2019

W porcie wojennym w Gdyni miało miejsce dzisiaj, 30 grudnia, ok. 10:10, spuszczenie bandery na zmodernizowanym do standardu niszczyciela min trałowcu bazowym ORP Mewa.

ORP Mewa to jedenasty z serii 12 trałowców bazowych proj. 206F / Zdjęcia: Przemysław Gurgurewicz  

W uroczystości wzięli udział m.in. Inspektor Marynarki Wojennej wadm. Jarosław Ziemiański, dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kadm. Piotr Nieć, dowódca 3. Flotylli Okrętów kadm. Mirosław Jurkowlaniec oraz rektoror-komendant Akademii Marynarki Wojennej kadm. Tadeusz Szubrycht, kadra 13. Dywizjonu Trałowców, załoga okrętu i zaproszeni goście.

Wchodząca dotychczas w skład 13. Dywizjonu Trałowców ORP Mewa to jedenasty z serii 12 trałowców bazowych proj. 206F zbudowanych w latach 1961-1967 w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. Banderę na okręcie podniesiono 52 lata temu – 9 maja 1967. Przez przeszło 30 lat okręt pełnił służbę w swoim pierwotnym kształcie.

Ze względu na opóźnienie w budowie następców, w latach 1998-2001 trzy ostatnie okręty tego typu  zmodernizowano do standardu niszczyciela min oznaczonego jako proj. 206FM. Jako pierwszy do służby wrócił po modernizacji ORP Mewa, co nastąpiło 14 maja 1999. W okresie 12 października – 11 listopada 2002 jako pierwszy polski okręt wchodził w skład stałego zespołu obrony przeciwminowej NATO (MCM FORNORTH). Do stałych zespołów przeciwminowych okręt wchodził jeszcze trzykrotnie: w okresie 16 sierpnia – 25 października 2005, 2 sierpnia – 4 listopada 2010 i po raz ostatni od 20 lutego do 22 czerwca 2015 (Pożar na ORP Mewa , 2013-07-16).

Na pdstawie informacji Przemysława Gurgurewicza
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.