Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykanie zabili gen. Sulejmaniego

Wojska specjalne, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 stycznia 2020

Dziś w nocy (nad ranem), na rozkaz prezydenta USA, Donalda Trumpa wojska amerykańskie ostrzelały konwój wiozący z lotniska w Bagdadzie gen. Kasema Sulejmaniego – dowódcę brygady Al-Kuds – jednostki specjalnej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. W ataku zginęło 8 osób. Poza Sulejmanim m.in. jeden z dowódców irackiej milicji Abu Mahdi al-Muhandis (Ludowe Siły Mobilizacyjne), która osłaniała konwój. Gen. Sulejmani przyleciał do Bagdadu z Bejrutu.

Wrak samochodu zniszczonego w amerykańskim ataku na konwój wiozący gen. Kasema Sulejmaniego z lotniska w Bagdadzie / Zdjęcie: Twitter

W konwój trafiły trzy pociski. Ataku dokonano prawdopodobnie z wykorzystaniem samolotu bezzałogowego (niektóre źródła mówią o ataku śmigłowca). USA atak określiły jako operację obronną.

Najwyższy przywódca Iranu, Ali Chamenei, ogłosił trzy dni żałoby. Zapowiedział poważną zemstę na USA za zabójstwo.

Po ataku ambasada USA w Iraku wezwała Amerykanów do niezwłocznego opuszczenia tego kraju. Analitycy oceniają, że zabicie gen. Sulejmaniego może stanowić punkt zwrotny w konflikcie między Waszyngtonem a Teheranem. Może pociągnąć za sobą odwet z Iranu i sił, które ten popiera na Bliskim Wschodzie przeciwko Izraelowi i interesom Stanów Zjednoczonych Ameryki.


Drukuj Góra