Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Cahal podsumowały 2019

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 04 stycznia 2020

Siły Obronne Izraela (Cahal) opublikowały podsumowanie swojej działalności w 2019. W znacznej części była nią walka z Palestyńczykami. Według relacji, ze Strefy Gazy wystrzelili oni 1295 rakiet różnego rodzaju. 566 z nich było skierowanych na tereny zamieszkane. Z tych rakiet 478 (ok. 85%) przechwyciły przeciwpociski systemu Iron Dome. Pozostałe rakiety upadły na terenach pustynnych.

Zdjęcie: IDF

Izraelczycy wielokrotnie odpowiadali na ataki. Ich lotnictwo bombardowało cele w Strefie Gazy zidentyfikowane jako miejsca wystrzeliwania rakiet i punkty dowodzenia. Statystyki tych ataków nie opublikowano. Wiadomo, że tylko od 12 do 14 listopada Izraelczycy zabili 20 Palestyńczyków.

Izraelscy żołnierze rzadziej niż w 2018 byli atakowani z Zachodniego Brzegu Jordanu. 1469 razy obrzucono ich kamieniami (w 2018 – 1881). Palestyńczycy 290 razy użyli butelek z płynami zapalającymi (w 2018 – 990). Tylko 12 razy ostrzelali Izraelczyków z broni strzeleckiej (w 2018 – 33 razy).

Izraelczycy ostrzeliwali cele nie tylko na terenach zamieszkanych przez Palestyńczyków. 54 razy ostrzelali też pozycje zidentyfikowane jako irańskie w Syrii. Zlikwidowali też podziemny tunel na północy kraju, który mógł służyć do przedostawania się na terytorium Izraela.

W 2019 zginęło 2 żołnierzy Cahalu. 11 innych zostało rannych.

Izraelskie samoloty startowały w ubiegłym roku 1880 razy. 600 wylotów wykonały śmigłowce. Lotnictwo transportowe i pomocnicze startowało 900 razy. Piloci izraelscy wzięli udział w ćwiczeniach z lotnikami z 30 państw. W największych z tych ćwiczeń – Blue Flag 2019 wzięło udział ponad tysiąc żołnierzy i sto samolotów z USA, Niemiec, Włoch i Grecji.

W grudniu 2019 specjaliści z Cahalu pomagali ofiarom trzęsienia ziemi w Albanii (zginęło wówczas 50 osób, a 3 tys. zostało rannych). Izraelska delegacja liczyła 10 ekspertów.

Wojska lądowe Izraela przeprowadziły 26 ćwiczeń brygadowych i dywizjonowych oraz 53 batalionowe. Uczestniczyli w nich żołnierze poborowi i kontraktowi oraz rezerwiści.

W 2019 pobór do Cahalu objął 66 tys. młodych Izraelczyków. W tym samym czasie do cywila zwolniono 60 tysięcy żołnierzy (w tym kontraktowych).


Drukuj Góra