Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Polska Eskadra z Duxford

Historia, Lotnictwo wojskowe, 04 stycznia 2020

Od stycznia 2020 rozpoczynają się na wyspach brytyjskich obchody 80-lecia Bitwy o Anglię. Dla uczczenia i upamiętnienia roli polskich pilotów w jej przebiegu, bazująca na dawnym lotnisku RAF w Duxford w hrabstwie Sussex (na północ od Londynu, na południe od Cambridge) – Historic Aircraft Collection sformowała Polish Heritage Flight – Eskadrę Polskich Tradycji, złożoną z zabytkowych myśliwców Hurricane i Spitfire w barwach polskich jednostek – dywizjonów 303 i 317. W styczniu w Londynie i w Duxford spodziewane są specjalne konferencje prasowe poświęcone programowi występów w powietrzu Polish Heritage Flight w 2020.

Hurricane z literami kodowymi RF-E, który grał w polskim filmie Dywizjon 303. Historia prawdziwa......i Spitfire Mk Vb w barwach 317. dywizjonu wileńskiego – JH-C i kamuflażu z 1942 – tworzą nową formację Historic Aircraft Collection – Polską Eskadrę, która w roku 80-lecia Bitwy o Anglię przypominać będzie Brytyjczykom i publiczności europejskich pokazów lotniczych o wkładzie naszych pilotów w pierwsze zwycięstwo aliantów nad Hitlerem w 1940 / Zdjęcia: Dariusz Karnas

Historic Aircraft Collection HAC – założona przez Guy’a Blacka i Angusa Spencera-Nairna w 1985 jest organizacją utrzymującą i udostępniającą do pokazów w powietrzu zabytkowe latające samoloty. Na początku miały to być wyłącznie legendarne myśliwce Spitfire (zaczynano od wersji Mk IX). Obecnie HAC dysponuje 5 maszynami – prócz polskich Hurricane i Spitfire ma także dwa legendarne dla Brytyjczyków dwupłaty – Hawker Nimrod i Hawker Fury oraz perełkę – Airco DH9 – odrestaurowany i odbudowany pierwszowojenny lekki bombowiec. Dwa myśliwce w polskich barwach będą uczestniczyły razem – jako Polska Eskadra – w licznych pokazach i występach przed publicznością brytyjską i europejską w 2020 po to, aby jak deklarują pomysłodawcy przedsięwzięcia – zademonstrować wkład najbliższego i najskuteczniejszego sojusznika w pierwsze zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej, czym niewątpliwie zakończyła się w 1940 lotnicza Bitwa o Anglię.

Na brytyjskim i europejskim niebie zobaczymy podczas licznych imprez lotniczych Polish Heritage Flight złożony z Hawker Hurricane’a z kanadyjskim rodowodem, czyli wariantu Mk XXIIa 5711 – pomalowanego w barwy myśliwca Mk I P3700 z kodowymi literami legendarnego dywizjonu 303 – RF-E. Drugim w Polskiej Eskadrze HAC jest Supermarine Spitfire Mk Vb BM597, który służył w polskim 315. dywizjonie myśliwskim dęblińskim od 7 maja 1942 jako PK-C, a potem od 5 września 1942 w 317. wileńskim jako JH-C. Tego Spitfire’a pilotowało wielu znakomitych polskich myśliwców, a między nimi ppłk Franciszek Kornicki, którego syn jest obecnie prezesem Polish Air Force Memorial Committee. Samolot ten swego czasu posłużył jako wzór do wykonania modeli Spitfire Mk I, wykorzystanych potem w słynnym, kultowym filmie Bitwa o Anglię z 1968 (więcej o tym obrazie w korespondencji Petera Arnolda w Skrzydlatej Polsce 12/2019).

Na tym nie kończą się lotnicze brytyjskie polonika, które otwiera 2020. Pod wodzą Scotta Booth’a rozpoczął zarejestrowaną oficjalnie działalność komitet Laguna Spitfire Legacy, którego celem jest zbudowanie repliki myśliwca Supermarine Spitfire Mk IIb P8331 Sumatra w barwach 303. dywizjonu z literami kodowymi RF-M, za sterami którego nad Francją 27 czerwca 1941 zginął dowódca 1. Polskiego Skrzydła Myśliwskiego – ppłk Piotr Łaguna.

Więcej o Polish Heritage Flight w styczniowym numerze ML Skrzydlata Polska – inaugurującym obchody 90-lecia pisma – jednego z najstarszych w Europie i na świecie.


Drukuj Góra