Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USAF rezygnują z radaru Raytheona

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, 09 stycznia 2020

US Air Force poinformowały, że z powodu problemów technicznych i opóźnień planują anulować kontrakt z Raytheonem na opracowanie trójwymiarowego ekspedycyjnego radaru dalekiego zasięgu (3DELRR). Według Inside Defense, zamierzają znaleźć innego wykonawcę fazy projektowej i produkcyjnej. - Obecny wykonawca napotkał liczne wyzwania techniczne i związane z poddostawcami podczas opracowywania swojego projektu, co opóźniło prace. Co więcej, badania rynku pokazują, że ze względu na postęp technologiczny, dostępne są inne alternatywy, które mogą szybciej zapewnić wymagane zdolności – powiedziała Patty Welsh, rzeczniczka Air Force.

Wizja trójwymiarowego ekspedycyjnego radaru dalekiego zasięgu (3DELRR) Raytheona / Ilustracja: Raytheon

Radar, który ma powstać w efekcie programu 3DELRR, powinien zastąpić dotychczas używane przez USAF naziemne radiolokatory AN/TPS-75, uznawane za przestarzałe. Raytheon po raz pierwszy został wybrany jako wykonawca projektu 3DELRR w październiku 2014. Wówczas konkurujące z nim Northrop Grumman i Lockheed Martin złożyły protesty. Po długiej procedurze, USAF zdecydowały się anulować postępowanie i otworzyć nowe. W jego rezultacie, w 2017 znowu wygrał Raytheon, który uzyskał kontrakt na prace (faza EMD, engineering and manufacturing development) o wartości 52,6 mln USD.

Raytheon zobowiązał się zaprojektować radar z komponentów opartych na bazie azotku galu, działający w paśmie C. Nowy radar miał być mocniejszy i łatwiejszy w transporcie AN/TPS-75, który może śledzić dookólnie obiekty latające w zasięgu ponad 200 Mm i wykrywać samoloty na wysokości do 95 000 stóp (ok. 30 km). 3DELRR powinien być w stanie śledzić także pociski balistyczne. Dostawy seryjnych urządzeń miały rozpocząć się najpóźniej latem 2020. Radar Raytheona był też projektowany od początku z myślą o możliwości eksportu.

Rozwiązanie umowy i rozpisanie nowego postępowania ma nastąpić po Dniu Przemysłu, zaplanowanym przez USAF na 4 lutego 2020. Odbędzie się on w bazie Hanscom w Massachusetts.


Drukuj Góra