Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Super Hornet z IRST Block II

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 16 stycznia 2020

Boeing poinformował, że w zakładach w St. Louis pod koniec 2019 oblatano wielozadaniowy samolot bojowy F/A-18F Super Horneta wyposażony w zasobnik z czujnikiem termolokacyjnym (IRST) Block II. Urządzenie zostało opracowane przez Lockheed Martina.

F/A-18F z podwieszonym pod kadłubem zasobnikiem zawierającym IRST Block II. Urządzenie zajmuje ok. 1/3 jego objętości / Zdjęcie: Boeing

IRST umożliwia przeszukiwanie przestrzeni i śledzenie celów, będąc skutecznym środkiem wykrywania celów na dystansie porównywalnym z zasięgiem pokładowych stacji radiolokacyjnych (100-200 km) i mającym możliwość realizowania analogicznych funkcji. W połączeniu z pociskami powietrze-powietrze z termolokacyjnymi głowicami samonaprowadzającymi umożliwia przechwycenie i zniszczenie celu bez konieczności użycia urządzeń aktywnych (pokładowego radiolokatora), które mogą być wykryte przez przeciwnika. IRST umożliwia zwalczanie kilku celów jednocześnie (ich liczba zależy od możliwości procesora) i jest odporny na wykrycie i zakłócenia elektroniczne.

Urządzenie generuje obraz bardzo dobrej jakości, pozwalający na automatyczne i wzrokowe rozpoznanie celu, także mającego własności stealth. Co więcej, dostarcza pilotowi informacje pozwalające na wykonywanie lotów profilowych na małych wysokościach, z omijaniem przeszkód terenowych oraz umożliwia wykonanie lądowania w nocy i w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Dane o sytuacji taktycznej przekazywane są innym sojuszniczym statkom powietrznym za pomocą łącza informacyjnego.

IRST to jeden z kluczowych elementów wyposażenia Super Horneta Block III, który będzie nie tylko zwykłym samolotem myśliwskim zwalczającym lotnictwo przeciwnika, ale dzięki zwiększeniu mocy obliczeniowej komputerów pokładowych i zabudowaniu nowych urządzeń obserwacyjnych i łącza informacyjnego stanie się także inteligentnym węzłem taktycznym, zdolnym do odbierania, przetwarzania i przesyłania informacji taktycznych oraz odbierania koordynat celu od samolotów F-35B/C (za pomocą TTN-T i Link 16), EA-18G Growler i E-2D Hawkeye, a także kierowania działaniami bbsl. Wyposażenie wersji Block III obejmuje też układ samoobrony AN/ALQ-214, zmodernizowany radiolokator AN/APG-79 z anteną fazowaną.

Boeing spodziewa się, że pierwsza partia IRST Block II zostanie dostarczona US Navy w 2021 i wkrótce potem urządzenia powinny osiągnąć wstępną zdolność bojową (Kontrakt na Super Hornety Block III, 2019-03-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.