Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Siły zbrojne USA znowu z minami przeciwpiechotnymi

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 01 lutego 2020

Prezydent USA Donald Trump zniósł zakaz stosowania przez amerykańskie siły zbrojne min przeciwpiechotnych poza Półwyspem Koreańskim. Zakaz wprowadził prezydent Barack Obama w 2014. Według Białego Domu, stawiał on siły amerykańskie w bardzo niekorzystnej sytuacji. Teraz będą one mogły swobodnie korzystać z min przeciwpiechotnych na całym świecie, choć teoretycznie tylko w wyjątkowych okolicznościach.

USA, jako jedno z niewielu państw na świecie, nie są sygnatariuszami traktatu o zakazie stosowania min przeciwpiechotnych z 1997, który ogranicza rozwój lub wykorzystanie min przeciwpiechotnych. Zakaz Obamy w pewnym stopniu zmienił tę sytuację. Obowiązywał armię amerykańską wszędzie oprócz Półwyspu Koreańskiego. Wyjątek pozostawiono pod presją dowódców wojskowych, aby chronić wojska amerykańskie w strefie zdemilitaryzowanej przed ewentualnym atakiem wojsk północnokoreańskich. Obama nakazał też zniszczenie składów min przeciwpiechotnych nieprzeznaczonych do obrony Korei Południowej.

Teraz administracja Trumpa odrzuciła zakaz z 2014, stwierdzając, że prezydent odbudowuje potencjał wojsk USA. Trump wyraził bezwarunkową zgodę na użycie nietrwałych min lądowych (dezaktywujących się najpóźniej w ciągu 30 dni lub dezaktywowanych zdalnie). Ma to zapewnić bezpieczeństwo żołnierzom i ludności cywilnej po zakończeniu konfliktu. Pentagon będzie wspierać projektowanie i produkcję oraz rozpocznie zakupy min z różnych źródeł. Dla wielu analityków decyzja Trumpa jest groźna dla bezpieczeństwa cywilów i stanowi kolejny przykład działań jego administracji określającej własne zasady i ignorującej globalne standardy postępowania.

Rozmieszczenie min i niewybuchów pozostałych po konfliktach zbrojnych / Źródło: Mines Advisory Group

Używanie min przeciwpiechotnych zostało zakazane przez 164 państw. Mimo tego nadal są one wykorzystywane w konfliktach na całym świecie. Szacuje się, że w ziemi pozostaje około 110 milionów min przeciwpiechotnych, a każdego roku ich przybywa.

Według Landmine Monitor, w 2017 miny i inne wojenne pozostałości wybuchowe spowodowały obrażenia ponad 7 tysięcy ludzi. Prawie 2800 z nich zginęło. Według tego samego źródła, ponad 120 tys. osób zostało zabitych lub rannych przez miny lądowe w latach 1999-2017. Prawie połowa ofiar to dzieci, a 84% to chłopcy. Cywile stanowią 87% ofiar min i niewybuchów. Rzeczywista liczba ofiar jest jednak na pewno wyższa z powodu wielu niezgłoszonych i nieujawnionych przypadków.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.