Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Fire Weaver Rafaela wchodzi do linii

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 lutego 2020

Ministerstwo Obrony Izraela ogłosiło zakup sieciowego systemu Rafael Fire Weaver, łączącego sensory i środki ogniowe. Będzie służył w dywizjach wojsk lądowych Sił Obronnych Izraela (IDF). Ma wejść do służby operacyjnej w nadchodzącym roku.

Wizja obrazu pola walki obserwowanego z wykorzystaniem systemu Rafael Fire Weaver / Ilustracja: Rafael

Fire Weaver został opracowany przez wojska lądowe IDF, DDR&D (Zarząd Badań i Rozwoju na rzecz Obronności IMOD) i Rafaela, jako część procesu digitalizacji pola walki. System łączy wszystkich uczestników działań, wykorzystując dostępne sensory i środki ogniowe. Zapewnia jednostkom taktycznym niezależny od GPS, oparty na geopikselach wspólny format taktyczny, co daje optymalną świadomość sytuacyjną. Cele, siły własne, wrażliwe lokalizacje i inne punkty zainteresowania są udostępniane precyzyjnie w czasie rzeczywistym, a ich zobrazowanie na celownikach systemowych wspomagane jest na bazie modeli 3D, wykorzystując komputerową technologię wizyjną Rafaela. To pozwala walczącym na obserwowanie dokładnej lokalizacji przeciwnika z każdego punktu i na każdym dystansie, niezależnie od własnej pozycji.

Obraz z terminala zarządzania ogniem systemu Rafael Fire Weaver / Ilustracja: Rafael

Fire Weaver wykorzystuje zaawansowane algorytmy sztucznej inteligencji, przetwarza i analizuje dane o prowadzonej walce. System wylicza optymalny środek ogniowy dla każdego z celów, w oparciu o takie parametry jak lokalizacja, widoczność na linii wzroku, efektywność, obecny stan amunicji, jednocześnie minimalizując straty uboczne i ryzyko porażenia sił własnych, biorąc pod uwagę zasady prowadzenia walki w czasie rzeczywistym. Zapewnia przy tym dowódcy pełną kontrolę nad całym procesem, łącznie z przypadkami równoległego wykorzystania wielu pętli sensor-środek ogniowy.

Obraz z celownika strzelca wpiętego w system Rafael Fire Weaver / Ilustracja: Rafael

W poprzednim miesiącu Rafael ogłosił, że Fire Weaver został wybrany również jako element badań prowadzonych przez Niemieckie Federalne Biuro do spraw Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Eksploatacji Federalnych Sił Zbrojnych. Biuro zmierza w kierunku stworzenia szklanego pola walki, dla wsparcia dynamicznych operacji (ErzUntGlas) Bundeswehry. Niemcy nazywają Fire Weaver operacyjnym Internetem, upraszczającym procesy integracji sił morskich, powietrznych i lądowych.


Drukuj Góra