Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Satelity OneWeb na orbicie

Astronautyka, 07 lutego 2020

Dziś o 00:42 czasu moskiewskiego (wczoraj o 21:42 GMT) z kompleksu 31 kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1b z blokiem przyspieszającym Fregat. Na jej pokładzie znajdowały się 34 satelity telekomunikacyjne amerykańskiej sieci OneWeb. 562 s od startu satelity oddzieliły się od trzeciego stopnia nosiciela.

Rakieta nośna Sojuz 2.1b z blokiem przyspieszającym Fregat i 34 satelitami telekomunikacyjnymi sieci OneWeb startuje z kosmodromu Bajkonur / Zdjęcie: Arianespace

Satelity oddzielały się od bloku Fregat w 9 grupach. Blok dwukrotnie włączał silniki przyspieszające. Wszystkie satelity trafiły na zaplanowane orbity, ok. 450 km nad Ziemią.

Umieszczone na niskich orbitach satelity OneWeb mają utworzyć sieć zapewniającą dostęp do Internetu na całej powierzchni Ziemi. Będą po 36 rozmieszczone w 18 płaszczyznach. Na orbity mają je wynosić rakiety startujące z rosyjskich kosmodromów Bajkonur i Wostocznyj oraz z europejskiego ośrodka kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Startami zarządza Arianespace.

Pierwszych 6 satelitów sieci OneWeb wyniosła rakieta nośna Sojuz-ST-B z blokiem przyspieszającym Fregat-M. Wystartowała ona z ośrodka w Gujanie Francuskiej 28 lutego 2019. Kolejny start – z Bajkonuru, zaplanowano na marzec 2020.

W sumie w podstawowej wersji sieć ma składać się z 588 satelitów. Rozważane jest dołączenie do nich jeszcze 60 satelitów. Początek komercyjnego wykorzystania OneWeb jest planowany na 2020.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.