Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Satelity OneWeb na orbicie

Astronautyka, 07 lutego 2020

Dziś o 00:42 czasu moskiewskiego (wczoraj o 21:42 GMT) z kompleksu 31 kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Sojuz 2.1b z blokiem przyspieszającym Fregat. Na jej pokładzie znajdowały się 34 satelity telekomunikacyjne amerykańskiej sieci OneWeb. 562 s od startu satelity oddzieliły się od trzeciego stopnia nosiciela.

Rakieta nośna Sojuz 2.1b z blokiem przyspieszającym Fregat i 34 satelitami telekomunikacyjnymi sieci OneWeb startuje z kosmodromu Bajkonur / Zdjęcie: Arianespace

Satelity oddzielały się od bloku Fregat w 9 grupach. Blok dwukrotnie włączał silniki przyspieszające. Wszystkie satelity trafiły na zaplanowane orbity, ok. 450 km nad Ziemią.

Umieszczone na niskich orbitach satelity OneWeb mają utworzyć sieć zapewniającą dostęp do Internetu na całej powierzchni Ziemi. Będą po 36 rozmieszczone w 18 płaszczyznach. Na orbity mają je wynosić rakiety startujące z rosyjskich kosmodromów Bajkonur i Wostocznyj oraz z europejskiego ośrodka kosmicznego w Gujanie Francuskiej. Startami zarządza Arianespace.

Pierwszych 6 satelitów sieci OneWeb wyniosła rakieta nośna Sojuz-ST-B z blokiem przyspieszającym Fregat-M. Wystartowała ona z ośrodka w Gujanie Francuskiej 28 lutego 2019. Kolejny start – z Bajkonuru, zaplanowano na marzec 2020.

W sumie w podstawowej wersji sieć ma składać się z 588 satelitów. Rozważane jest dołączenie do nich jeszcze 60 satelitów. Początek komercyjnego wykorzystania OneWeb jest planowany na 2020.


Drukuj Góra