Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Poseidon wylądował w Kinloss

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, 11 lutego 2020

W bazie Kinloss w Szkocji 4 lutego, po przelocie przez Atlantyk z USA, wylądował pierwszy morski samolot patrolowy / ZOP Poseidon MRA1 (nr takt. ZP801) w barwach Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

Pierwszy Poseidon MRA1 należący do RAF po lądowaniu na brytyjskiej ziemi / Zdjęcie: Derek Bower

Pierwszy brytyjski Poseidon został oblatany w zakładach Boeinga w Renton w stanie Waszyngton 13 lipca 2019. Następnie został przebazowany do Naval Air Station Jacksonville na Florydzie, gdzie był używany do szkolenia brytyjskich załóg (Oblot pierwszego Poseidona MRA1, 2019-07-15).

Dzięki Poseidonom RAF odzyskają zdolności zwalczania okrętów podwodnych, utracone po wycofaniu ze służby samolotów Nimrod MR2 w 2010 i anulowaniu wprowadzenia do eksploatacji Nimrodów MRA4. Rząd w Londynie zakupił 9 samolotów tego typu, które będą służyć m.in. do ochrony strategicznych okrętów podwodnych typu Vanguard i przyszłych jednostek typu Dreadnought, a także lotniskowców typu Queen Elizabeth.

3 kolejne Poseidony zostaną dostarczone Brytyjczykom po wcześniejszym przebazowaniu ich do Jacksonville, a pozostałych 5 zostanie dostarczonych bezpośrednio z Renton do Wielkiej Brytanii. Dostawy samolotów mają zakończyć się w ostatnich miesiącach 2021.

Poseidon MRA1, który jako pierwszy wylądował na brytyjskiej ziemi, nosi nazwę Pride of Moray, ponieważ nad tą właśnie zatoką Morza Północnego, w bazie RAF Lossiemouth w północno-wschodniej Szkocji, będą stacjonować brytyjskie Poseidony MRA1. Jego lądowanie odbyło się jednak w leżącej nieopodal Kinloss, ponieważ modernizacja macierzystej bazy nie została jeszcze ukończona.

W ramach modernizacji w Lossiemouth, za kwotę 0,5 mld GBP, powstanie nowy hangar dla Posejdonów i nowa wieża kontroli ruchu lotniczego, a także infrastruktura umożliwiającą operowanie z niej, oprócz 120. eskadry, także czterech eskadr wyposażonych w wielozadaniowe samoloty bojowe Eurofighter Typhoon FGR4. Droga startowa otrzyma nową nawierzchnię (Ostatni Typhoon przekazany RAF, 2019-10-02).

Prace mają zakończyć się początku 2021. Nieco wcześniej, w  październiku 2020, brytyjskie Poseidony przeniosą się tam z Kinloss. Po przeprowadzce zostanie sformowana 201. eskadra – druga jednostka RAF wyposażona w samoloty tego typu. Zgłoszenie całkowitej zdolności operacyjnej Poseidonów MRA1 planowane jest w 2024.

Na podstawie informacji Dereka Bowera


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.