Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Celne strzelania MARTE ER

Przemysł zbrojeniowy, 12 lutego 2020

Koncern MBDA przeprowadził na terenie PISQ (Poligono Interforze del Salto di Quirra) na Sardynii drugie próbne strzelania przeciwokrętowego kierowanego pocisku rakietowego Marte ER. Strzelania potwierdziły prawidłowość założeń co do ogólnej konstrukcji i osiągów pocisku.

/ Zdjęcie: MBDA  

W porównaniu z pierwszym strzelaniem, które odbyło się pod koniec 2018, przetestowano zintegrowany system nawigacji, zapalnik zbliżeniowy, kontroler uzbrojenia i system napędowy w zaawansowanej konfiguracji. Sprawdzono również naprowadzanie pocisku w końcowym etapie lotu za pomocą nowej głowicy, skonstruowanej i wyprodukowanej przez MBDA (Pierwsze strzelanie Marte ER, 2018-11-16).

Cel pływający, znajdujący się w odległości ok. 100 km od wyrzutni pocisku, został trafiony z prawie zerową dokładnością. Pocisk wykazał zakładane zdolności, wykonując dynamiczne manewry, w tym lot na bardzo małej wysokości nad powierzchnią morza z bardzo dużą prędkością. Trafienie w cel potwierdziło idealne zachowanie pocisku, a system telemetryczny zarejestrował ogromną ilość danych. Dane dotyczące lotu wykazały bardzo dobre dopasowanie do wyników symulacji.

Obecnie trwa proces integracji Marte ER z wielozadaniowym samolotem bojowym Eurofighter Typhoon, co umożliwi mu zwalczanie okrętów nawodnych.

Marte ER, będący pochodną Marte MK2/S, różni się głównie zastosowaniem silnika turboodrzutowego znacznie zwiększającego skuteczny zasięg pocisku. Marte ER ma te same interfejsy i sposób wsparcia logistycznego jak Marte MK2/S. Oznacza to, że nie są wymagane żadne zmiany sprzętowe dla śmigłowców NH90 i AW101, które już zostały przystosowane do przenoszenia pocisków z tej rodziny.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra