Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tornado zestrzelony nad Jemenem

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, 16 lutego 2020

Rebelianci Huti opublikowali na portalu Al-Masirah film pokazujący zestrzelenie należącego do lotnictwa Arabii Saudyjskiej samolotu myśliwsko-bombowego Tornado. Zarejestrowane w podczerwieni nagranie pokazuje lot samolotu, jego trafienie i rozbicie o ziemię. Do zdarzenia miało dojść 14 lutego 2020 o 23:45 czasu lokalnego nad jemeńską prowincją al-Jawf w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

Kadr z nagrania opublikowanego przez Huti, pokazujący saudyjskiego Tornado nad jemeńską prowincją al-Jawf kilka sekund przed trafieniem przez pocisk

Zestrzelony Tornado brał udział w atakach na pozycje Huti. Organizacja Narodów Zjednoczonych poinformowała, że tylko wczoraj w saudyjskich nalotach na prowincję al-Jawf zginęło 31 cywilów.

Dwa obiekty na lewo od płonącego Tornado to fotele katapultowe, które przed chwilą oddzieliły się od trafionego pociskiem samolotu

Wcześniej Arabia Saudyjska informowała o utracie samolotu Tornado nad Jemenem. Nie ujawniała jednak przyczyn zdarzenia. Wiadomo było jedynie, że załoga samolotu przeżyła, ratując się na spadochronach. Lotnicy wpadli w ręce Huti.

Według nieoficjalnych źródeł, Huti zestrzelili Tornado przy pomocy zmodyfikowanego pocisku kierowanego klasy powietrze-powietrze R-27 produkcji rosyjskiej (sowieckiej). Rebelianci montują takie pociski na improwizowanych wyrzutniach na samochodach terenowych. W 2018 z takiej wyrzutni Huti zestrzeli saudyjski samolot F-15.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.