Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

OP Virginia z pociskami hipersonicznymi

Marynarka wojenna, 20 lutego 2020

US Navy poinformowała o zamiarze uzbrojenia wielozadaniowych atomowych okrętów podwodnych typu Virginia w konwencjonalne pociski hipersoniczne. Mają się one znaleźć w arsenale najnowszego wariantu Block V.

Broń hipersoniczna będzie umieszczana w pionowych wyrzutniach Virginia Payload Module mieszczących maksymalnie 40 pocisków / Grafika: General Dynamics Electric Boat

Środki na opracowanie i integrację nowej klasy uzbrojenia z okrętami zostały zarezerwowane w budżecie na rok fiskalny 2021. Na ten cel zostanie wydane ok. 1 mld USD. Broń hipersoniczna trafi na okręty w ramach programu Conventional Prompt Strike (CPS).

Realizacja programu pozwoli US Navy na precyzyjne i szybkie rażenie różnego rodzaju celów. Pociski mają być przystosowane do niszczenia celów w dowolnym punkcie globu w czasie poniżej jednej godziny. Nosicielami broni hipersonicznej będą nie tylko okręty podwodne, lecz również jednostki nawodne i wyrzutnie naziemne.

Początkowo pociski miały stanowić uzbrojenie okrętów typu Ohio. Jednakże po przeprowadzeniu analiz zrezygnowano z tej koncepcji wybierając mniejsze jednostki, typu Virginia. Pierwsze testy pocisku hipersonicznego odpalanego z okrętu podwodnego miały miejsce już w 2017. Przewiduje się, że opracowywane pociski uzyskają wstępną zdolność operacyjną w roku fiskalnym 2028 (Zamówienie na 9 OP Virginia Block V, 2019-12-05).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.