Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Azerbejdżan kupuje Mastery

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 24 lutego 2020

Podczas ubiegłotygodniowej oficjalnej wizyty we Włoszech Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkał się na obiedzie roboczym z przedstawicielami miejscowych banków i przedsiębiorstw przemysłowych i wziął udział we włosko-azerskim forum biznesowym. W trakcie spotkań poruszono wiele kwestii dotyczącej współpracy obydwu krajów i podpisano 25 porozumień związanych z polityką, gospodarką, kulturą, edukacją, energetyką, kosmosem i obronnością, wartych milardy euro, jak stwierdził prezydent Alijew.

/ Zdjęcie: Bartosz Głowacki  

Jedno z nich, które podpisali minister obrony Azerbejdżanu Zakir Hasanov i dyrektor wykonawczy Leonardo Alessandro Profumo, dotyczyło zakupu samolotów M-346 Master (na zdjęciu). Jak wiadomo, już jesienią 2018 donoszono, że rząd w Baku jest zainteresowany nabyciem 10 M-346 z opcją na 15 kolejnych. Obecnie nie sprecyzowano, ile Masterów i jakiej wersji (szkolenia zaawansowanego i/lub szkolno-bojowej) mają odebrać Azərbaycan hərbi hava qüvvələri (wojska lotnicze Azerbejdżanu). Wiadomo tylko, że do końca tego roku mają zostać uzgodnione wszystkie niezbędne kwestie techniczne i handlowe.

Obecnie Azərbaycan hərbi hava qüvvələri mają na stanie 5 myśliwców MiG-21, 12 Mig-29 i 12 uderzeniowych Su-25. Do szkolenia zaawansowanego używany jest tuzin L-39 Albatros. Spekuluje się, że Mastery mogłyby zastąpić 2 ostatnie z wymienionych typów (Rozbił się MiG-29 WL Azerbejdżanu, 2019-07-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.