Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cirkon pierwszy raz wystrzelony z okrętu

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 28 lutego 2020

Agencja TASS poinformowała, że na początku stycznia 2020 przeprowadzono pierwsze próbne wystrzelenie pocisku hiperdźwiękowego Cirkon z pokładu okrętu. Do testu wykorzystano fregatę proj. 22350 Admirał Gorszkow. Pocisk został wystrzelony z Morza Barentsa w kierunku odległego o ponad 500 km celu znajdującego się na lądowym poligonie na północnym Uralu.

Fregata Admirał Gorszkow w listopadzie 2019. Na jej pokładzie śmigłowcowym widoczne kontenery z pociskami nieznanego typu. Same Cirkony startowały zapewne z wyrzutni standardowo wykorzystywanych do wystrzeliwania naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych Oniks / Zdjęcie: militaryparitet

Strzelania Cirkona z pokładu Admirała Gorszkowa będą kontynuowane. W tym czasie fregata będzie operować z bazy biełomorskiej w Siewierodwińsku. Po zakończeniu strzelań z jednostki nawodnej mają rozpocząć się testy z wykorzystaniem okrętów podwodnych.

Pocisk hiperdźwiękowy Cirkon rozwija prędkość Ma9. Według dostępnych danych, jego zasięg przekracza tysiąc km. Pocisk może atakować zarówno cele nawodne, jak i lądowe. Dzięki nadzwyczaj wysokiej prędkości, czas reakcji na atak jest bardzo ograniczony, a obrona przed nim praktycznie niemożliwa.

Rosjanie zamierzają uzbroić w Cirkony m.in. okręty przenoszące pociski samosterujące Kalibr. Do ich przenoszenia będą w pierwszej kolejności dostosowywane jednostki obecnie remontowane i modernizowane, w tym fregata Marszał Szaposznikow i wielozadaniowy atomowy okręt podwodny proj. 949A Irkutsk.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.