Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rafale dla ZEA

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 czerwca 2009

Negocjacje na temat sprzedaży 60 wielozadaniowych myśliwców Rafale dla ZEA wchodzą w końcową fazę. Określono już warunki techniczne.

Na salonie lotniczym w Le Bourget poinformowano o postępie w negocjacjach dotyczących sprzedaży ZEA 60 samolotów Dassault Rafale. Abu Zabi chce kupić maszyny o nowocześniejszej specyfikacji niż najnowsza kupowana przez francuskie lotnictwo wojskowe - F3. Wymaga też zwiększenia ciągu silników Snecma M-88 z 7,5 do 9 ton każdy, by poprawić obciążenie ciągu (masa pustego Rafale wynosi ok. 10 t, a maksymalna masa startowa to 24,5 t). Samoloty mają być wyposażone w radar AESA i nowy system walki radioelektronicznej rozwijany przez Thalesa, a uzbrojone w pociski dalekiego zasięgu powietrze-powietrze MBDA Meteor i powietrze-powierzchnia Scalp.

Kontrakt ma zostać podpisany do końca bieżącego roku. Dostawy pierwszych Rafale dla ZEA rozpoczną się zapewne przed 2013. Wartość przyszłego kontraktu jest szacowana na 6-8 mld Euro, zależnie od pakietu wyposażenia i uzbrojenia.

Jeśli kontrakt zostanie podpisany, będzie pierwszym eksportowym sukcesem Rafale.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.