Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wiertło do badania Księżyca

Astronautyka, 12 marca 2020

Koncern Leonardo zawarł umowę o wartości 31,5 mln euro z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na budowę PROSPECT (Package for Resource Observation, in-Situ analysis and Prospecting for Exploration Commercial Exploitation and Transportation – Pakiet Obserwacji Zasobów, Analizy in Situ i Poszukiwań Eksploracyjnych dla Komercyjnego Wykorzystania i Transportu) – pokładowego wiertła i miniaturowego laboratorium dla lądownika Luna-27, będącego wspólną misją ESA i Roskosmosu, ze wsparciem włoskiej oraz brytyjskiej agencji kosmicznej.

Przekrój i schemat działania PROSPECT / Ilustracja: Leonardo

PROSPECT będzie poszukiwał lodu wodnego, substancji lotnych oraz innych związków chemicznych pod powierzchnią Księżyca w regionie bieguna południowego, gdzie ekstremalnie niskie temperatury (do –150°C) mogą zwiększyć szanse na odnalezienie zasobów lodu lotnego.

Jako że ogromne regiony Księżyca pozostają niezbadane, wiertło będące częścią PROSPECT pozwoli naukowcom lepiej zrozumieć teren i przygotować misje, w ramach których będzie można wykorzystać glebę księżycową na przykład do wytworzenia tlenu lub paliwa. Wiertło jest jednym z komponentów spośród wielu fascynujących wyzwań i misji, nad którymi pracuje ESA wraz z międzynarodowymi partnerami, aby zrobić kolejny krok naprzód  w eksploracji Księżyca – powiedział dyrektor ds. eksploracji w ESA, David Parker.

Umowa na opracowanie i wyprodukowanie całości PROSPECT jest kolejnym dowodem na to, że Leonardo posiada zdolności w inżynierii i projektowaniu złożonych systemów kosmicznych dzięki doświadczeniu i know-how zdobytemu w trakcie tworzenia systemów do wykonywania wierceń podczas misji Rosetta i ExoMars – dodał Marco De Fazio, zastępca dyrektora zarządzającego pionu elektroniki, będącego częścią koncernu Leonardo we Włoszech.

PROSPECT składa się z dwóch elementów: robotycznego wiertła (ProSEED) i miniaturowego laboratorium z zestawem instrumentów naukowych (ProSPA). Urządzenie spenetruje glebę Księżyca na głębokość do 1 m pobierając próbki materiału i przekazując je do różnych pokładowych instrumentów naukowych w celu przeprowadzenia analizy. PROSPECT obejmuje współpracę z brytyjskim Open University, który jest liderem konsorcjum odpowiedzialnego za laboratorium naukowe ProSPA.

Częścią PROSPECT jest również polska spółka Astronika, która dostarczy dwa elementy wiertła ProSEED: wewnętrzny mechanizm zwalniania blokady (IHDM) i zewnętrzny mechanizm zwalniania blokady (EHDM). IHDM blokuje drążek i śrubę translacyjną wiertła podczas startu, podczas gdy EHDM mocuje strukturę wiertła do lądownika, zapewniając całemu urządzeniu wytrzymałość na obciążenia przy starcie i lądowaniu.

Technologia wiercenia opracowana przez Leonardo jest wykorzystywana także w innych ważnych misjach międzynarodowych. Misja kosmiczna Rosetta była wyposażona w wiertło Leonardo, które miało za zadanie przewiercić się przez powierzchnię komety na głębokość do 30 cm i pobrać próbki. Celem misji było zbadanie pochodzenia komety i zrozumienie początków system słonecznego. Ostatnio takie samo wiertło opracowano dla misji kosmicznej ExoMars2020. Po raz pierwszy w historii wiertło wgryzie się w powierzchnię czerwonej planety na głębokość aż 2 m poszukując jakichkolwiek śladów życia.

Misje Luna są realizowane we współpracy z ESA i Roskosmosem. Jako pierwszy na Księżycu wyląduje lądownik Luna-25 i wykona zdjęcia terenu. Zebrane w ten sposób dane zostaną wykorzystane do przygotowania: niezwykle precyzyjnego lądowania na Księżycu. Dwa lata później moduł orbitalny Luna-26 zostanie wysłany na orbitę księżycową dla dokonania zdalnych pomiarów naukowych oraz aby służył jako możliwy przekaźnik do łączności z następną misją. Lądownik Luna-27 przenoszący instrumenty PROSPECT, zostanie wystrzelony rok po Lunie-26 i ma wylądować w miejscu, które znajduje się bliżej bieguna południowego Księżyca.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.