Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Córki gen. Dowbor-Muśnickiego na monecie

Ludzie, Historia, 21 marca 2020

Na zlecenie NBP Mennica Polska wyemitowała monetę upamiętniającą córki gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego – twórcy I Korpusu Polskiego powstałego w 1917 w Rosji, a później dowódcy powstania wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego w historii Polski. Dowbor-Muśnicki brał udział w walkach o Lwów z bolszewicką Rosją. Po odejściu z wojska osiadł w podpoznańskim Lusowie.

Na stronie poświęconej Agnieszce Dowbor-Muśnickiej wybito napis: Łatwo jest mówić o Polsce. Trudniej dla niej pracować. Jeszcze trudniej umrzeć. A najtrudniej cierpieć. Na stronie poświęconej Janinie Lewandowskiej znalazł się cytat z Bogurodzicy

Starsza córka generała, Janina urodziła się 22 kwietnia 1908 w Charkowie. Była członkiem Aeroklubu Poznańskiego. Na poznańskim lotnisku Ławica ukończyła kurs pilotażu. W czerwcu 1939 wyszła za mąż za instruktora lotniczego Mieczysława Lewandowskiego. Po wybuchu wojny wraz z personelem bazy lotniczej z Poznania trafiła na wschód, gdzie dostała się do niewoli sowieckiej. Była więziona w obozie w Ostaszkowie i Kozielsku, a 22 kwietnia 1940 zginęła w Katyniu, prawdopodobnie jako jedyna kobieta.

Agnieszka urodziła się 7 września 1919. Studiowała w Państwowej Szkole Ogrodnictwa w Poznaniu. Po wybuchu wojny wyjechała do Warszawy, gdzie brała udział w konspiracji. Wiosną 1940 została uwięziona na Pawiaku. Zginęła w Palmirach 21 czerwca 1940.

Srebrna moneta wybita ku pamięci Janiny i Agnieszki Dowbor-Muśnickich (w nakładzie do 11 tys.) ma nominał 10 zł. Jej masa wynosi 14,14 g, a średnica 31 mm. Zaprojektował ją Robert Kotowicz. Monetę, wprowadzoną do obiegu 19 marca, można kupić za ok. 150 zł.


Drukuj Góra