Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Córki gen. Dowbor-Muśnickiego na monecie

Ludzie, Historia, 21 marca 2020

Na zlecenie NBP Mennica Polska wyemitowała monetę upamiętniającą córki gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego – twórcy I Korpusu Polskiego powstałego w 1917 w Rosji, a później dowódcy powstania wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego w historii Polski. Dowbor-Muśnicki brał udział w walkach o Lwów z bolszewicką Rosją. Po odejściu z wojska osiadł w podpoznańskim Lusowie.

Na stronie poświęconej Agnieszce Dowbor-Muśnickiej wybito napis: Łatwo jest mówić o Polsce. Trudniej dla niej pracować. Jeszcze trudniej umrzeć. A najtrudniej cierpieć. Na stronie poświęconej Janinie Lewandowskiej znalazł się cytat z Bogurodzicy

Starsza córka generała, Janina urodziła się 22 kwietnia 1908 w Charkowie. Była członkiem Aeroklubu Poznańskiego. Na poznańskim lotnisku Ławica ukończyła kurs pilotażu. W czerwcu 1939 wyszła za mąż za instruktora lotniczego Mieczysława Lewandowskiego. Po wybuchu wojny wraz z personelem bazy lotniczej z Poznania trafiła na wschód, gdzie dostała się do niewoli sowieckiej. Była więziona w obozie w Ostaszkowie i Kozielsku, a 22 kwietnia 1940 zginęła w Katyniu, prawdopodobnie jako jedyna kobieta.

Agnieszka urodziła się 7 września 1919. Studiowała w Państwowej Szkole Ogrodnictwa w Poznaniu. Po wybuchu wojny wyjechała do Warszawy, gdzie brała udział w konspiracji. Wiosną 1940 została uwięziona na Pawiaku. Zginęła w Palmirach 21 czerwca 1940.

Srebrna moneta wybita ku pamięci Janiny i Agnieszki Dowbor-Muśnickich (w nakładzie do 11 tys.) ma nominał 10 zł. Jej masa wynosi 14,14 g, a średnica 31 mm. Zaprojektował ją Robert Kotowicz. Monetę, wprowadzoną do obiegu 19 marca, można kupić za ok. 150 zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.