Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chile – z obrony na wsparcie zdrowia i gospodarki

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 marca 2020

Chile, mocno dotknięte skutkami pandemii Covid-19, rozważa użycie części nowego wieloletniego funduszu budowy strategicznych zdolności obronnych państwa (ekwiwalent 8-9 mld USD) na rzecz wsparcia systemu ochrony zdrowia i spowalniającej gospodarki.

Odwołanie na skutek pandemii Covid-19największego salonu przemysłu lotniczego i zbrojeniowego Ameryki Łacińskiej – FIDAE 2020, organizowanego w stolicy Chile Santiago, było poważnym ciosem finansowym / Ilustracja: FIDAE

Chile zapowiada pierwszą transzę nadzwyczajnych wydatków na zaopatrzenie szpitali i placówek medycznych o równowartości 257 mln USD, aby stawić czoła najbardziej pilnym potrzebom. Przy czym nikt nie ma wątpliwości, że jest to tylko początek i w związku z rosnącą liczbą zachorowań na koronowirusa trzeba będzie uruchomić dodatkowe środki. Minister finansów Ignacio Briones Rojas otwarcie przyznał, że mimo starań, które rząd podejmie dla ratowania gospodarki kryzys epidemiczny dotknie wielu spółek, które po prostu nie przetrwają.

W takiej sytuacji znani chilijscy ekonomiści proponują na pokrycie nadzwyczajnych wydatków związanych z ochroną zdrowia i obroną przemysłu i biznesu – uruchomienie tych kwot w nowym wieloletnim programie finansowania obrony narodowej, które nie są związane z coroczna spłatą należności za zamówione już i dostarczone chilijskim silom zbrojnym systemy uzbrojenia. Pomysł ten firmuje ekonomista Tomas Flores, były wiceminister gospodarki Chile. W tym samym duchu wypowiada się także znany ekonomista Hernan Frigolett, były główny skarbnik kraju, żądający wręcz natychmiastowego użycia środków na zakupy uzbrojenia z funduszu zarządzanego przez Bank Centralny. Frigolett podał, że proponowany nadzwyczajny pakiet pomocowy prezydenta Sebastiana Piniery jest niewystarczający.

Do sięgnięcia po pieniądze z wieloletniego funduszu obronnego zachęca również profesor Oscar Landerretche, były szef państwowego kartelu miedziowego Codelco (Corporation Nacional del Copre). Co ma dodatkowy wymiar, ponieważ w 2019 Chile zmieniło tzw. ustawę miedziową, która od 1958 nakazywała przekazywanie dochodów z eksportu miedzi (aż 10% od 1973) – największego bogactwa kraju – do budżetu obrony, ale do wyłącznej dyspozycji sił zbrojnych, czyli poza budżetem państwa. W ten sposób w dyspozycji wojskowych znajdowało się od 22 do 25% całych wydatków obronnych Chile liczonych w miliardach USD. Rodziło to oczywiste machinacje finansowe.

Na mocy nowego systemu finansowania budżetu obronnego państwa – transparentnego i podlegającego w całości aprobacie parlamentarnej – danina miedziowa na obronność ma stopniowo zniknąć do 2032, a zasilające ją fundusze powinny także stopniowo przechodzić do dyspozycji ogólnego budżetu państwa. Nowy system finansowania zakupów zbrojeniowych o pełnej transparencji opiera się na wieloletnim funduszu budowy strategicznych zdolności obronnych (FIA i RIAT odwołane, 2020-03-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra