Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie bataliony połączone

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 25 marca 2020

W chińskiej prasie ukazał się artykuł mówiący o zmianach, jakie zaszły w Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL. Według niego bataliony połączonych rodzajów sił zbrojnych stały się już podstawową strukturą organizacyjną.

Nowe podejście organizacyjne Armii Ludowo-Wyzwoleńczej ChRL wymaga również zmiany standardów w doborze odpowiedniego personelu / Zdjęcie: MO ChRL

W chińskiej armii w ramach reformy udało się już przeformować wiele istniejących batalionów w bataliony broni połączonych. W ich skład wchodzą pododdziały ciężkie, lekkie, powietrznodesantowe, górskie i desantowe. Są one skonfigurowane tak, by w optymalny sposób integrować różne komponenty we wspólnym systemie dowodzenia i zarządzania. Jednocześnie bataliony mają być elastyczne, złożone z modułów spełniając w ten sposób zasadę plug-and-play. Daje to możliwość dowolnego konfigurowania batalionu na potrzeby konkretnego działania.

Przyjęcie batalionów broni połączonych było dla armii rozciągniętym w czasie procesem, który zainicjowano w 2008. Wypracowane przez lata założenia zostały zweryfikowane podczas ćwiczeń 3. batalionu broni połączonych, które odbyły się na początku marca w prowincji Fujian. Dowódca 3. batalionu Wu Min koordynował współpracę więcej niż 10 pododdziałów różnych rodzajów wojsk. Batalion broni połączonych charakteryzuje się efektywną kontrolą i integracją różnych rodzajów wojsk przy znacznej ich współzależności – powiedział Wu Min.

Tego typu ugrupowania są już od wielu lat standardem w armiach NATO oraz Federacji Rosyjskiej, lecz w nieco odmiennej formie. Dotychczas znane batalionowe grupy bojowe były raczej tworzone na potrzeby danej operacji, a nie jako struktura stała. Batalionowe grupy bojowe oparte są na połączeniu pododdziałów różnych wojsk w ramach wzmocnionego batalionu. W ich skład wchodzą najczęściej pododdziały pancerne, zmechanizowane/zmotoryzowane, rozpoznawcze, artylerii, inżynieryjne i przeciwlotnicze. Można zatem zauważyć, że podejście chińskie jest ukierunkowane na jeszcze większą uniwersalność batalionu. Ma on być zdolny do prowadzenia walki w niemalże każdym środowisku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.