Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sukces SPL PCL-PET

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, Przemysł zbrojeniowy, 07 kwietnia 2020

Opracowany przez PIT-RADWAR System Pasywnej Lokacji (SPL) PCL-PET zwyciężył w Konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje – Wdrożenia – Bezpieczeństwo – Obronność 2020.

/ Ilustracja: PIT-RADWAR

Do tegorocznego Konkursu zgłoszonych zostało blisko 50 projektów. Jury Konkursowe, składającego się z przedstawicieli Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz redakcji portal-mundurowy.pl wybrało 4 najlepsze prace oraz przyznało 4 wyróżnienia.

Zwycięski projekt System Pasywnej Lokacji PCL/PET realizowany jest przez konsorcjum składające się z PIT-RADWAR (w roli lidera), AM Technologies Polska i Politechniki Warszawskiej.

 System Pasywnej Lokacji (SPL) jest innowacyjnym w skali światowej systemem obserwacji przestrzeni powietrznej. System ten zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest on niewykrywalny dla nieprzyjacielskich systemów wsparcia elektronicznego (ESM).

SPL jest unikatowym systemem obserwacji powietrznej i łączy dwie metody detekcji (PCL i PET) działające w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. System zapewnia ciągłą obserwację przestrzeni oraz rozpoznanie niezależnie od pracy radarów aktywnych, jednocześnie nie emitując żadnych sygnałów przez co jest niewykrywalny dla nieprzyjacielskich ESM. Podsystem PCL wykorzystuje sygnały pochodzące od nadajników okazjonalnych, takich jak radio FM, DVB-T czy GSM. Podsystem PET natomiast, w swojej pracy bazuje na wykrywaniu sygnałów generowanych przez nadajniki pokładowe obiektów powietrznych, takie jak radary pokładowe, łącza komunikacyjne, IFF i systemy nawigacyjne.  SPL jest w stanie wykryć obiekty typu stealth (tzw. trudnowykrywalne).

System może być  wykorzystany nie tylko na potrzeby resortu obrony np. w  systemie przeciwlotniczej obrony rakietowej Wisła i Narew, ale również m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego (Pierwsza antena LTAMDS gotowa, 2020-02-24, Strzelania CAMM-ER , 2019-12-02).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.