Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa francuskiego Cougara

Wypadki, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, 16 kwietnia 2020

Wczoraj, 15 kwietnia, ok. 16:30 w pobliżu miejscowości Bouilh-Devant, 22 km na północny wschód od Tarbes w departamencie Pireneje Wysokie rozbił się śmigłowiec transportowy AS532UL Cougar ze składu stacjonującego w Pau 5e Régiment d’hélicoptères de combat (RHC, pułku smigłowców bojowych) francuskiego l’Aviation légère de l’armée de Terre (ALAT, lotnictwa lekkiego wojsk lądowych).

Fragmenty Cougara rozbitego w pobliżu miejscowości Bouilh-Devant / Zdjęcie: Sud Ouest 

W katastrofie zginęli dwaj żołnierze. Dwaj inni zostali ciężko ranni, a pozostali trzej są lekko ranni. W czasie zdarzenia pogoda w okolicy była dobra. Przyczyny katastrofy bada komisja.

To kolejna strata pniesiona przez 5. RHC w ostatnich miesiącach. W listopadzie 2019 jednostka straciła dwa śmigłowce (Cougar i Tiger) podczas działań przeciwko dżihadystom prowadzonych w dolinie Eranga, w Mali (Zderzenie śmigłowców nad Mali, 2019-11-26).

ALAT mają obecnie na stanie 24 Cougary, które przeszły unowocześnienie. Ostatni z nich dostarczono wojsku 2 kwietnia. Śmigłowce są używane przez 4e Régiment d'Hélicoptères des Forces Spéciales (RHFS, pułk śmigłowców wojsk specjalnych), także stacjonujący w Pau i 5. RHC.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.